POLITICO: Украйна върви към поражение

 POLITICO: Украйна върви към поражение

Просто попитайте украински войник дали все още вярва, че Западът ще стои до Киев „колкото е нужно“. Това обещание звучи напразно, след като са изминали четири седмици, откакто вашата артилерийска част за последен път е изстреляла снаряд, както се оплака един военнослужещ от фронтовата линия. Не само че украинските сили изчерпват боеприпасите. Закъсненията на Запада с изпращането на помощ означават, че страната изпитва опасен недостиг на нещо, което е дори по-трудно за доставяне от снаряди: бойният дух, необходим за победа, пише POLITICO.

Самочувствието сред войските е мрачно, повалено от безмилостни бомбардировки, липса на модерни оръжия и загуби на бойното поле. В градовете, отдалечени на стотици километри от фронта, тълпите от млади мъже, които се наредиха да се присъединят към армията в първите месеци на войната, изчезнаха. В днешно време кандидат-назначените, които отговарят на условията, избягват набора и вместо това прекарват следобедите си в нощни клубове. Много от тях са напуснали страната изобщо.

Докато правих  репортажа от Украйна през последния месец, картината, която се появи от десетки интервюта с политически лидери, военни офицери и обикновени граждани, беше картина на страна, която се плъзга към катастрофа, пише авторът на статията  Джейми Детмър.

Дори когато президентът Володимир Зеленски казва, че Украйна се опитва да намери начин да не отстъпва, военните офицери насаме приемат, че още загуби са неизбежни това лято. Единственият въпрос е колко лоши ще бъдат. Владимир Путин вероятно никога не е бил по-близо до целта си.

„Знаем, че хората подават сигнали, чуваме го от областните управители и от самите хора“, каза Андрий Йермак, влиятелен началник на кабинета на Зеленски, пред POLITICO. Йермак и шефът му пътуват заедно до „някои от най-опасните места“, за да сплотят граждани и войници за битка, каза той. „Ние казваме на хората: „Името ви ще бъде в историческите книги.“

Ако приливът не се обърне скоро през тази трета година от руската инвазия, нацията на Украйна, каквато съществува в момента, ще бъде оставена в миналото.

За война с такова определящо епохата значение, мащабът на действията на западните лидери да помогнат на Киев да отблъсне руските нашественици е далеч от тяхната висока риторика. Това разочарование остави украинците от всякакъв ранг - от войниците, които копаеха окопи, до министрите, управляващи страната - уморени и раздразнени.

Когато POLITICO попита външния министър Дмитро Кулеба дали смята, че Западът е оставил Украйна да се бие с една ръка, вързана на гърба, присъдата му беше ясна: „Да, вярвам!“

Зеленски изложи залозите още по-категорично, като каза, че Украйна „ще загуби войната“, ако Конгресът на САЩ не се активизира и не предостави помощ.

Все повече изглежда, че залогът на Путин, че може да смели украинската съпротива и западната подкрепа, може да се изплати.

Без голяма промяна в доставките на съвременни западни оръжия и пари, Украйна няма да може да освободи териториите, които силите на Путин сега държат. Това ще остави Путин свободен да гризе ранената страна през следващите месеци или години. Дори ако Русия не може да довърши Украйна, частична победа ще остави надеждите на Киев да се присъедини към ЕС и НАТО в неизвестност.

Последствията от такъв резултат ще бъдат сериозни за света. Путин ще претендира за победа у дома и, насърчен от разкриването на слабостите на Запада, може да възроди по-широките си имперски амбиции в чужбина. Литва, Латвия и Естония са особено опасени, че са следващите в списъка му с убити. Китай, който вече е все по-надежден партньор на Москва, ще види малко причини да промени позицията си.

Голямата цел на Путин е вторият по големина град в Украйна

В момента най-спешната нужда на Украйна е от артилерийски снаряди - милиони от тях. Освен това Украйна твърди, че се нуждае от най-малко две дузини системи за противовъздушна отбрана Patriot, за да защити войските на фронтовата линия и да защити Харков, най-големият град в страната след Киев, който е под яростна ракетна и артилерийска атака от седмици.

Нарастват опасенията, че Русия може скоро да се насочи към втория град на Украйна за наземна офанзива.

„Символично е, защото казват, че Харков е първата столица на Украйна. Това е голяма цел“, каза Зеленски в интервю за медийните издания на компанията майка на POLITICO Axel Springer миналата седмица.

Украинската армия е подготвена за още загуби през следващите месеци. Олександър Сирски, главнокомандващ на въоръжените сили, предупреди, че ситуацията на източния фронт на Украйна „значително се е влошила през последните дни“. Както самият Зеленски каза на друго място, „Опитваме се да намерим някакъв начин да не се оттегляме“.

Страховете за крехкостта на фронтовите линии се усложняват само от безпрецедентен бараж от руски атаки, предназначени да извадят от строя електрическите мрежи на Украйна.

На неотдавнашни срещи с POLITICO политическите лидери на страната признаха, че общественият дух унива  и въпреки че всички те се опитаха да останат оптимистични, разочарованието от Запада проличаваше във всеки разговор.

„Дайте ни проклетите "Пейтриът“, сопна се Кулеба, главният дипломат на Украйна. Кулеба, разбира се, изрази своята безусловна благодарност за цялата подкрепа, която дойде от западните съюзници през последните две години. Но и предупреди, че Украйна е в капана на порочен кръг: оръжията, от които се нуждае, са задържани или забавени; тогава западните съюзници се оплакват, че Киев се оттегля, което прави по-малко вероятно те да изпратят повече помощ в бъдеще. (След срещата на POLITICO с Кулеба, Германия се съгласи да достави ракети Patriots, но все още остава въпросът дали те ще се окажат достатъчни.)

Настроенията сред висшите военни са още по-мрачни от тези на Кулеба

Няколко висши офицери разговаряха с POLITICO само с уговорката, че няма да бъдат назовавани, за да могат да говорят свободно. Те нарисуваха мрачна прогноза за потенциален срив на фронтовите линии това лято, когато Русия, с по-голям брой и готовност да приеме огромни жертви, започне очакваната си офанзива. Може би по-лошо, те изразиха лични опасения, че собствената решителност на Украйна може да бъде отслабена, като моралът във въоръжените сили е подкопан от отчаяния недостиг на доставки.

Украинските командири призовават за повече войници - една оценка от бившия висш командир Валерий Залужни предполага, че ще им трябват допълнителни 500 000 войници.

Но Зеленски и украинският парламент се колебаят дали да наредят масово ново призоваване. В интервю за POLITICO Йермак, влиятелният ръководител на канцеларията на президента на Украйна, предложи важна — и за външни лица може би изненадваща — причина да не се стартира масова мобилизация: подобна повиквателна не би имала подкрепата на хората. Зеленски все още е „президент на народа“, каза той. „За него това е много важно и е много важно хората да направят нещо не само защото им е наредено да го направят.

И там е търкането. Западът не успя да предложи това, което е необходимо, и от своя страна подкопава волята на Украйна да направи каквото е необходимо.

Страната е изправена пред екзистенциална криза – Путин буквално иска да я задраска от картата ,и въпреки това очевидно няма достатъчно обществена подкрепа за нов проект.

Младите украинци избягват военната служба

Трябва да се признае, че Украйна не се различава от съседните си европейски страни, където последните проучвания на общественото мнение показват, че голям брой хора биха отказали да бъдат мобилизирани, дори ако нациите им са атакувани. Но Украйна е страната във война. Екзистенциална битка като тази не може да бъде спечелена без мобилизиране на цялата нация.

И въпреки това, докато конфликтът продължава, украинците, живеещи в Киев и в центъра и западната част на страната - далеч от фронтовите линии - изглеждат по някакъв начин готови да се примирят с войната, която бушува на изток, стига да могат обратно към нормалния си живот.

Следователно има избягване на призовките: подходящите млади новобранци намират други неща, които да правят с времето си, събирайки се в хипстърски барове и техно клубове в късните следобеди.

Виталий Кличко, бившият шампион по бокс в тежка категория, който сега е кмет на Киев, каза, че разбира защо хората искат да се върнат към нормалното, като твърди, че това е здравословно. Той каза пред POLITICO, че желанието за възобновяване на ежедневните дейности е израз на неподчинение пред опитите на Путин да измори хората.

Може би е така. Но изправени пред безмилостен враг, подобно безпристрастно отношение изглежда голям риск.

Както сваленият главнокомандващ на Украйна Залужни установи за своя сметка, рационалните предупреждения, че нещата може да не се развият добре, могат да създадат проблеми на коментатори и анализатори. Но спирането на критичното мислене също няма да спечели тази война.

Западът се довери твърде много на санкциите, вярвайки, че те ще докарат Русия до крах. Има и пожелателни мисли за това, че руснаците се обръщат срещу Путин заради броя на жертвите или се надяват, че той може да бъде свален с преврат в Кремъл. Вместо това руската икономика остана устойчива и Путин засили властта си.

Вярно е, че преди да започне инвазията през 2022 г., руският лидер може да е бил подведен от своите шефове на разузнаването да вярва, че една кратка война ще предложи бърза победа.

Но Путин може да си позволи да чака. Миналия месец той си присъди още един шестгодишен мандат като президент. Той може да се примири с патова ситуация: задържането на Украйна между победата и поражението, изключена както от НАТО, така и от ЕС, все още би означавало победа.

И какво би направил конфликтът в задънена улица за устойчивостта на Украйна?

Ранният изблик на патриотичен плам, при който наборните центрове бяха препълнени с доброволци, се изпари. Приблизително 650 000 мъже в бойна възраст са напуснали страната си, повечето от които са се прехвърлили нелегално през границата.

В началото на войната, преди две години, влаковете, тръгващи от Украйна, превозваха почти само жени, деца и възрастни хора, тръгнали да търсят убежище. Тази седмица около една трета от пътниците във влака, с който пътува и кореспондетът на изданието бяха мъже в бойна възраст, успели да получат по някакъв начин документ за освобождаване от явяването в наборните центрове, за ​​да напуснат страната.

В президентския кабинет на Зеленски на улица "Банкова" неговите служители настояват, че все още запазват оптимизъм. Но тази западна помощ, особено дълго отлаганият пакет от подкрепа от 60 милиарда долара на президента Джо Байдън, не може да чака още дълго.

Какво би направил Путин, ако Украйна не получи помощта от Запада, от която се нуждае, за да спечели? „Той би унищожил напълно всичко. Всичко“, каза Зеленски пред Axel Springer media. Украинските градове ще бъдат превърнати в руини и стотици хиляди ще умрат, защото повечето от тях няма да избягат - Путин ще ги убие, обобщава мрачно той

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ