Politico: Западът очаква по-малко войнствена подкрепа за Украйна от новия шеф на НАТО

Politico: Западът очаква по-малко войнствена подкрепа за Украйна от новия шеф на НАТО

Следващият генерален секретар на НАТО трябва да е европеец, който подкрепя Украйна, но не много агресивно, за да плаши страните, които се страхуват да не провокират Русия, пише Politico.

Според изданието Западът също иска новият генерален секретар "да има статут", най-вероятно това трябва да е бивш държавен или правителствен глава - "който може да получи единодушната подкрепа на 31 държави и най-важното - на Съединените щати".

„Войната привлече ново внимание към алианса, правейки работата му политически по-чувствителна и смислена, отколкото в миналото. И съюзниците изведнъж станаха много по-внимателни относно това кого искат да видят на подиума, който да говори от тяхно име“, се казва в публикацията.

В същото време Politico, цитирайки високопоставен европейски дипломат, посочва, че няма един единствен кандидат за поста генерален секретар на НАТО. Възможните имена включват председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, холандския министър-председател Марк Рюте, естонския премиер Кая Калас и испанския премиер Педро Санчес, и в по-малка степен британския министър на отбраната Бен Уолъс, канадския вицепремиер Кристия Фрийланд, румънския президент Клаус Йоханис и президентът на Словакия Зузана Чапутова. Но въпреки слуховете официални лица признават, че много от тези номинации са политически неподходящи на този етап, обобщава изданието. На 12 февруари говорителят на НАТО Оана Лунгеску заяви, че генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг няма да удължава мандата си, който изтича през септември 2023 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ