Политиката на Макрон привлича чуждестранни инвеститори, но му коства подкрепа във Франция

Политиката на Макрон привлича чуждестранни инвеститори, но му коства подкрепа във Франция

Политиката на Макрон привлича чуждестранни инвеститори, но му коства подкрепа във Франция

Правителството на френския президент Еманюел Макрон твърди, че неговата благоприятна за бизнеса програма примамва чуждестранни инвеститори. Това обаче не му печели много приятели у дома, пише Блумбърг.

Според френското правителство чуждестранните инвеститори са продължили да създават работни места в страната през миналата година, загърбвайки по-високата инфлация и войната в Украйна.

Общо 1725 проекта са създали или помогнали за поддържането 58 810 работни места, което е с 31% повече в сравнение с 2021 г., съобщава Business France - правителствената агенция, натоварена с подпомагането на френския бизнес в чужбина. Повечето проекти идват от фирми, базирани в Европейския съюз, докато САЩ остават най-големият инвеститор в страната, изпреварвайки Германия и Обединеното кралство, сочат данните на агенцията.

Във втория си мандат Макрон представя Франция като благоприятна за бизнеса дестинация, правейки пазара на труда по-гъвкав и намалявайки корпоративните данъци. Но неговият дневен ред се сблъска с опозиция по улиците на фона на притесненията от растящата инфлация и страха на французите, че ще трябва да работят по-дълго заради неговата пенсионна реформа.

Стремежът му да привлече глобални корпорации, включително с пенсионната реформа, може да са коствали на Макрон неговата, като тя е на най-ниското си ниво от три години. Ходът на президента да награди тайно основателя на Amazon Джеф Безос с Ордена на почетния легион (най-престижното отличие на Франция) в деня, когато профсъюзите демонстрираха срещу неговата пенсионна реформа, не се прие добре.

Миналата година Франция оглави годишната класация на европейските страни като дестинация за чуждестранни инвестиционни проекти за трета поредна година, тъй като Брекзит продължи да се отразява негативно на настроенията в Обединеното кралство, докато стегнатият пазар на труда държеше компаниите далеч от Германия.

Втората по големина икономика в еврозоната се възползва от реорганизацията на логистичните и промишлените вериги за доставки и възстановяването на секторите, които бяха силно засегнати от пандемията на COVID-19, като производителите на автомобили и въздухоплаване, каза по-рано консултантската компания EY.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ