Русия гласува за президент, изненади не се очакват

Русия гласува за президент, изненади не се очакват

Русия гласува за президент, изненади не се очакват

Днес започнат тридневни президентски избори в Русия, които почти сигурно ще бъдат спечелени от действащия държавен глава Владимир Путин, пише Си Ен Би Си. Това ще му донесе пети мандат, който ще го задържи на власт поне до 2030 г.

Гласуването, което се провежда от петък до неделя, не се очаква да поднесе неприятни изненади за Кремъл, откъдето заявиха пред медията преди месеци, че са уверени в победата на Путин.

Това не е изненада за никого, тъй като множество руски опозиционери не са представени в бюлетините, а повечето активисти са избягали от страната. Тези, които са останаха в страната, са или в ареста или вече не са сред живите, след като са починали при мистериозни обстоятелства, какъвто беше случаят с опозиционния лидер Алексей Навални. Кремъл отрече да има роля в смъртта му.

На изборите през 2024 г. няма съмнение кой ще спечели вота - името на Путин е в бюлетините заедно със само трима други кандидати: Владислав Даванков от партията „Нови хора“, Леонид Слуцки от националистическата Либерално-демократическа партия и кандидатът на Комунистическата партия Николай Харитонов.

Путин е на власт като президент или министър-председател от края на 1999 г. и не показва признаци, че е готов да се откаже от контрола над страната. Той е подкрепен от лоялен вътрешен кръг и запазва подкрепата на руските служби за сигурност.

Търси се съкрушителна победа

Над 110 милиона руски граждани имат право да гласуват на изборите, както и около 6 милиона души, живеещи в четири частично окупирани от Русия територии в южната и източната част на Украйна, за голямо огорчение  на Киев.

Рейтингът на одобрение на Путин в Русия е на най-високото ниво от 2016 г. насам, при 86% през февруари, според проучване на центъра „Левада“. Андрей Колесников, старши сътрудник в Центъра „Карнеги Русия“, и други анализатори обаче отбелязват, че „силовият модел“ на Путин е силно зависим от две нестабилни опори: „пасивен конформизъм и страх“.

И двата фактора със сигурност са се засилили, откакто Русия нахлу в съседната ѝ Украйна през февруари 2022 г., като всяка предполагаема критика към „специалната военна операция“ на Русия — представяна като славна и патриотична защита на родината, потенциално може да вкара граждани в затвора.

Кремъл ще се надява да види висока избирателна активност на тези избори - първият път, когато президентски вот ще се проведе в продължение на три дни, и търси важна победа за Путин, за да легитимира войната, отбелязват анализатори.

„Кремъл се стреми към изборен резултат, който да демонстрира огромна обществена подкрепа за Путин и, като цяло, неговата вътрешна и външна политика“, коментира Андреас Турса, съветник за Централна и Източна Европа в консултантската компания Teneo.

„Кремъл използва изборното състезание, за да потвърди отново легитимността на Путин, да мобилизира обществена подкрепа за неговата политика и да демонстрира единство и решителност пред външните си противници“, добави той, като заяви Кремъл търси „съкрушителна победа“.

„Според официалните данни Путин е получил 77,5% от валидните гласове на президентските избори през 2018 г., при които активността е била 67,5%. Тази година и двете цифри може да са дори по-високи“, каза Турса.

„Путин не се сблъсква с истинска конкуренция при гласуването и, ако е необходимо, избирателните органи разполагат с различни инструменти, за да създадат желаната избирателна активност и резултат. Предпочитанието обаче е резултатът да се генерира с възможно най-малко смущения“, отбеляза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ