Шолц и Мерц отхвърлиха възможността да управляват заедно след изборите

Шолц и Мерц отхвърлиха възможността да управляват заедно след изборите

Германският канцлер Олаф Шолц и лидерът на опозицията Фридрих Мерц фактически изключиха възможността да управляват заедно в едно и също правителство, какъвто и да е резултатът от изборите в неделя, предаде Блумбърг.

Социалдемократът Шолц и Мерц, който оглавява дясноцентристкия блок ХДС/ХСС, за кратко застанаха на една позиция, докато отговаряха на въпроси на избиратели на събитие на живо в понеделник вечерта. Това стана ,след като модераторът на телевизия ARD ги попита дали могат да си представят да бъдат в същото правителство след вота.

„Това е нещо, което и двамата смятаме за малко вероятно“, отговори Мерц, който социологическите прочувания сочат за фаворит.

„Виждам нещата по същия начин, когато е прав – е прав“, добави Шолц. „Аз искам да остана канцлер, той иска да стане такъв. Избирателите ще решат“, каза още той.

Шолц и Мерц на няколко пъти влизаха в ожесточени сблъсъци по време на тримесечната предизборна кампания, откакто канцлерът разпусна управляващия си съюз със Зелените и Свободните демократи през ноември.

Резултатите от социологическите проучванията почти не са се променили през това време и подкрепата на избирателите за блока на Мерц ХДС/ХСС остава стабилна на ниво от около 30%. Крайнодясната Алтернатива за Германия на второ място с около 20%, докато социалдемократите на Шолц са на трето място с около 15%. Това би бил най-лошият резултат за партията от Втората световна война насам. Зелените са четвърти с 13%.

Ако Мерц спечели, както се очаква, и Шолц се откаже от голямата политика, има няколко негови колеги социалдемократи, които биха могли да се активизират и да поемат ключови роли в съвместен кабинет с консерваторите.

Сред тях са министърът на отбраната Борис Писториус –най-популярният политик в Германия от дълго време,  както и другият на ГСДП Ларс Клингбайл и Ролф Мютцених, ръководител на парламентарната група на партията, който се разбира добре с Мерц.

В зависимост от резултата от изборите коалиция ХДС/ХСС-Зелените също може да бъде възможна, както и тристранен съюз, включващ ГСДП. Всички останали партии с шанс да си осигурят места в парламента изключиха възможността да си сътрудничат с „Алтернатива за Германия“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Разривът между Вашингтон и Киев се задълбочава, след като Тръмп нарече Зеленски „диктатор“
Мицотакис: Европа трябва да се събуди след промяната в политиката на САЩ
Сезонният грип за първи път от 5 г. изпревари по смъртност жертвите на COVID-19 в САЩ
Прекратяването на огъня с Русия е възможно още тази година, смята началникът на украинското военно разузнаване
Шефът на Пентагона нареди армията да свива бюджета с 8% на година. Подготвя и чистка на генерали
Вероятността астероид да се сблъска със Земята през 2032 г. достигна нов максимум
Завръщането на западни компании в Русия е „непрепоръчително“, обяви Москва
Корпоративният успех не се гради върху страх: Как успешните лидери управляват чрез признание