Германците се тревожат за икономиката и високите цени преди изборите

Германците се тревожат за икономиката и високите цени преди изборите

Повечето германци се тревожат за икономиката и високите цени, тъй като най-голямата икономика в Европа, някога  двигател на региона, сега се свива, показа проучване изборите на 23 февруари, цитирано от Ройтерс.

Онлайн проучването на германския презастраховател R&V сред 1000 германци от 23-25 ​​януари показа, че 70% се тревожат за нарастващите разходи за живот, спрямо 57% в предишното проучване през лятото.

„Инфлацията може да е намаляла, но абсолютните цени остават високи“, каза Изабел Боруки от университета Philipps в Марбург, съветник в проучването.

От анкетираните 68% се страхуват от икономически спад спрямо 48% в предишното проучване.

Нарастващата конкуренция от чужбина, високите енергийни разходи, повишените лихвени проценти и несигурните икономически перспективи се отразиха на германската икономика, която се сви през 2024 г. за две поредни години и се превърна в едно от основните притеснения сред избирателите.

Изборите бяха свикани, след като тройната коалиция на канцлера Олаф Шолц със Зелените и Свободните демократи се разпадна през ноември. Сега той ръководи правителство на малцинството само със своите социалдемократи и Зелените.

Разногласията относно това как да се спаси най-голямата икономика в Европа допринесоха за разпадането на коалицията, като тежката ситуация се отрази в легендарната автомобилна индустрия на страната, като Volkswagen, а други съкращават работни места, тъй като се стремят да останат на повърхността. Повече от шест от 10 души в Германия смятат, че политиците както в правителството, така и в опозицията са претоварени от задачите си.

„Доверието на германците в политиците е плашещо ниско“, каза директорът на изследването Гриша Брауър-Рабинович. „Много хора вече не се чувстват представени, политическите дебати често изглеждат лишени от реалността и водени от политически изчисления на партията.“

Трима от всеки четирима германци се притесняват от поляризацията на обществото спрямо 48% през лятото. Рязкото увеличение се дължи на поредица от високопоставени убийства на обществени места от хора с имигрантски произход и на това как страните реагираха на тях, каза директорът на изследването.

Миграцията се тълкува като централен политически проблем, каза Брауър-Рабинович.

„Това изгражда образи на врага, които могат да доведат до по-нататъшно разделение.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ