Шолц поиска от Китай да упражни влиянието си върху Русия, за да прекрати войната

Шолц поиска от Китай да упражни влиянието си върху Русия, за да прекрати войната

Германският канцлер Олаф Шолц призова Китай да използва влиянието си върху Русия, за да спре войната в Украйна, по време на разговори с президента Си Дзинпин в Пекин, предаде Би Би Си.

Шолц коментира, че и двете страни са се съгласили, че ядрените заплахи на Русия са безотговорни и много опасни.

„Като геополитическа фигура и постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, Китай е отговорен за мира по света. Това се отнася до принципите на Устава на ООН, които всички сме подписали“, каза той, визирайки  принципи за суверенитета и териториалната цялост, които са засегнати в Украйна и са от голямо значение за Китай.

Китайският президент отказа да осъди нахлуването на Владимир Путин в Украйна, но заяви, че световната общност трябва да подкрепи офертите за мирно прекратяване на кризата и да се противопостави на използването или заплахата за използване на ядрени оръжия, предадоха китайски източници.

Посещението на  Шолц в Китай е едновременно кратко, само 11 часа, и противоречиво.

Той е първият западен лидер, който пътува до Пекин след глобалната пандемия и първият, който се среща с президента Си, откакто той си осигури трети мандат начело на страната по време на 20-я конгрес на управляващата Комунистическа партия.

Посещението на Шолц среща критики в Европа на фона на обтегнатите отношения между Запада и Китай.  Но германският канцлер, подобно на предшественика си Ангела Меркел, твърди, че глобалните проблеми могат да бъдат решени само чрез сътрудничество с Китай. Срещата лице в лице, каза той, улесни обсъждането дори на въпроси, по които двете страни не са съгласни.

„Ще търсим сътрудничество там, където е в наш взаимен интерес, но няма да пренебрегваме противоречията. Когато пътувам до Пекин като германски канцлер, го правя и като европеец“, заяви той преди посещението.

Двамата лидери са постигнали съгласие да продължат да водят разговори по редица теми, включително войната в Украйна, глобалната хранителна и енергийна сигурност, изменението на климата и глобалната пандемия.

Шолц повтори позицията на Германия относно Тайван - всяка промяна на статуквото трябва да бъде мирна и с взаимно съгласие. По отношение на правата на човека той каза, че те трябва да бъдат защитени, особено по отношение на малцинствата в Синдзян.

Шолц дойде на власт, обещавайки водена от ценности външна политика и промяна в подхода на Германия към Китай - обещание, което той повтори преди посещението си. „Ако Китай се променя, нашият подход към Китай трябва да се промени“, каза той.

Но мнозина в Германия и в Европа поставят под въпрос неговата ангажираност към тези думи, особено скорошното противоречиво  предложение за продажба на дял в пристанището на Хамбург на китайска компания.

Шестима от неговите министри се противопоставиха на сделката и службите за сигурност призоваха за предпазливост, но според съобщенията  Шолц е подкрепил споразумението, макар и такова, което намалява размера и влиянието на дела.

Шолц избра да пътува с делегация от ръководители на редица германски компании като BASF, Volkswagen и Bayer.

„Сигналът, който се изпраща, е, че искаме да разширим и засилим нашето икономическо сътрудничество“, каза политик от „Зелените“, чиято партия отдавна търси по-твърда позиция спрямо Китай.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ