Ситуацията остава обтегната: Затоплянето на отношенията между Саудитска Арабия и Иран ще отнеме време

Ситуацията остава обтегната: Затоплянето на отношенията между Саудитска Арабия и Иран ще отнеме време

Ситуацията остава обтегната: Затоплянето на отношенията между Саудитска Арабия и Иран ще отнеме време

Външният министър на Саудитска Арабия посети Иран през уикенда, привличайки внимание и похвали за подобряването на отношенията между Рияд и Техеран, които от дълги години враждуват помежду си, пише Наташа Турак за Си Ен Би Си.

„Взаимното уважение, ненамесата във вътрешните работи на двете страни и ангажиментът към Устава на ООН“ ще бъдат в основата на двустранните отношения отсега нататък, каза първият дипломат на Саудитска Арабия принц Фейсал бин Фархан ал Сауд на пресконференция по време на посещението.

Неговият ирански колега Хосеин Амирабдолахян похвали възстановяването на дипломатическите връзки, като каза, че това ще подобри сигурността в региона.

Срещата е в резултат на това, че Иран и Саудитска Арабия се споразумяха да възобновят дипломатическите отношения и да отворят отново посолствата в страните си след водените от Китай преговори в Пекин през март. Сближаването беше преломен момент за дипломацията в региона.

Но надеждите за изграждане на доверие и последователност в отношенията вероятно ще трябва да почакат, казват много анализатори, тъй като двете регионални сили продължават да имат драматично различни геополитически и религиозни цели.

Пример за това дойде още в събота, когато саудитският външен министър отказа да проведе съвместна пресконференция пред портрета на покойния ирански генерал Касем Солеймани, който в продължение на десетилетия ръководеше военните действия на Иран в Близкия изток. Иранските домакини се съобразиха с молбата на министъра за смяна на мястото на пресконференцията, за да се избегне дипломатически инцидент, съобщиха регионални медии.

„Срещата ни показва, че въпреки незначителните закъснения и двете страни дават приоритет на деескалацията като част от нова регионална стратегия, насочена към тактическо намаляване на заплахите“, коментира Санам Вакил, директор на програмата за Близкия изток и Северна Африка в Chatham House.

„Въпреки този напредък“, каза тя, „нищо не е решено между двете столици. Това, което съществува, е крехко споразумение, което може да стане по-силно само с времето, последователността и изграждането на доверие“, добави вакил.

„Много по-дълъг процес“

Майкъл Стивънс, асоцииран сътрудник в Royal United Services Institute, споделя нейното мнение.

„Мисля, че двете страни са сериозни в желанието си за подобряване на отношенията, но смятам, че това е много по-дълъг процес, отколкото някои коментатори признават. Не всичко се е променило и все още има значително напрежение, което трябва да се преодолее в цял набор от области“, каза той, давайки за войната в Йемен, където Техеран и Рияд подкрепят противоположни страни, както и използването прокси милиции от Иран за атаки срещу саудитска инфраструктура.

Иран и Саудитска Арабия отдавна се обвиняват взаимно в дестабилизиране на региона. Те често са от противоположните страни на регионални конфликти като тези в Йемен, Ливан и Сирия. Както Рияд, така и Вашингтон, обвиняват Техеран, че стои зад няколко атаки срещу саудитски кораби и енергийна инфраструктура през последните няколко години.

Саудитска Арабия прекъсна дипломатическите отношения с Иран през 2016 г., след като ирански протестиращи нахлуха в посолството на Саудитска Арабия в Техеран в отговор на екзекуцията на 47 дисиденти от саудитските власти, включително водещ шиитски духовник.

Общи интереси

Все пак обръщането на тази страница в отношенията сигнализира, че и двете страни имат взаимни интереси, които да преследват, и осъзнават, че в крайна сметка печелят повече от дипломатическия ангажимент.

„Рияд и Техеран са мотивирани от икономически императиви“, каза Вакил. „Излизането от задънената улица между тях може да намали заплахите от ракети и дронове над кралството, докато Техеран, след месеците на протести, иска да излезе от икономическата изолация и хватката на санкциите“, добави тя.

Саудитска Арабия също подчерта значението на морската сигурност в региона на Персийския залив, откъдето се изнася огромна част от петрола в света и където сблъсъците, включително такива с Иран, са доста чести.

„Бих искал да се позова на значението на сътрудничеството между двете страни по отношение на регионалната сигурност, особено сигурността на морското корабоплаване... и значението на сътрудничеството между всички страни в региона, за да се гарантира, че те са свободни от оръжия за масово унищожение“, каза принц Фейсал по време на визитата си в Техеран.

Въпреки трайните различия и продължаващите регионални конфликти, посещението беше „очевидно много важен сигнал и беше направено на правилното ниво по отношение на правилния набор от министри“, каза Стивънс. „Според мен точно така трябва да се гради процесът - чрез поредица от дипломатически инициативи, които показват добра воля и от двете страни.“

Принц Фейсал също се срещна с иранския президент Ебрахим Раиси и изрази надежда, че Раиси ще приеме поканата на кралството да посети Саудитска Арабия „скоро, с Божията воля“.

Процесът ще бъде бавен и вероятно ще включва редица сътресения, но все пак трябва да даде възможност за преминаване от напрегнат диалог към по-конструктивен с течение на времето, посочват регионални наблюдатели.

„Най-общо казано, нещата просто ще трябва да бъдат приети като напрегнати“, каза Стивънс, като, че всякакви промени в администрацията на САЩ, особено по отношение на иранското ядено споразумение, могат да имат значителни последици и дори да прекъснат този процес.

„Но в крайна сметка сключваш мир с врагове, а не с приятели, така че те ще трябва да приемат, че и двете страни гледат на нещата по много различен начин“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ