В щата Мейн отстраниха Тръмп от бюлетината за първичните президентски избори

В щата Мейн отстраниха Тръмп от бюлетината за първичните президентски избори

В щата Мейн отстраниха Тръмп от бюлетината за първичните президентски избори

Висшият избирателен орган на Мейн постанови, че Доналд Тръмп не може да се кандидатира за президент в щата през следващата година, позовавайки се на конституционна клауза за бунт, предаде Би Би Си.

Ръководителката на щатската законодателна власт на Мейн Шена Белоус, която е представител на Демократическата партия, каза, че Тръмп не отговаря на условията поради неговите действия, довели до щурма на сградата на Конгреса на 6 януари 2021 година от негови привърженици.

Така Мейн стана втория щат след Колорадо, отстранил Тръмп от бюлетината за първичните президентски избори.

Решенията увеличават натиска върху Върховния съд да се произнесе.

Колорадо гласува надеждно за демократите, но в Мейн надпреварата обикновено е по-ожесточена и загубата му би била по-значима за Тръмп, който е фаворитът за спечелването на президентската номинация на републиканците.

В решението от 34 страници се казва, че Тръмп трябва да бъде отстранен от гласуването в Мейн заради 14-та поправка на конституцията на САЩ, която забранява на всеки, който е „участвал в бунт“ да заема публична длъжност.

В заповедта си  Белоус посочва, че Тръмп „в продължение на няколко месеца и при кулминацията на 6 януари 2021 г. е използвал фалшив наратив за изборни измами, за да разпали поддръжниците си и да ги насочи към Капитолия“.

Говорейки пред Би Би Си Белоус каза, че е нейно задължение да спазва изборните закони в своя щат и че се надява „Върховният съд да разреши този въпрос в цялата страна“.

„Осъзнавам, че нито един държавен секретар не е лишавал кандидат за президент от достъп до бюлетина въз основа на раздел три от 14-та поправка. Но също така осъзнавам, че нито един кандидат за президент преди това не е участвал в бунтове“, коментира тя.

Кампанията на Тръмп преди това призова Белоус да се оттегли от процеса и в четвъртък бързо разкритикува нейното решение.

Говорителят на кампанията Стивън Чеун нарече Белоус „свръхпартийна демократка, подкрепяща Байдън“ и заяви, че тя участва в „намеса в изборите“.

Той добави, че кампанията „бързо ще подаде правно възражение в щатския съд, за да предотврати влизането в сила на това жестоко решение в Мейн“.

Кандидатурата на Тръмп за президент през 2024 г. беше оспорена в множество щати на основание, че 14-та поправка му забранява да заема публична длъжност.

14-та поправка беше ратифицирана след Гражданската война в САЩ, за да се попречи на сепаратистите от Конфедерацията да се върнат на власт, след като южните щати се присъединиха отново към Съюза.

Забраната на Колорадо беше първият случай на използване на конституцията за дисквалифициране на кандидат за президент.

Но правни експерти казват, че решението на Колорадо ще бъде изправено пред сериозна пречка, когато стигне до доминирания от консерваторите Върховен съд на САЩ

Щатските съдилища в Мичиган и Минесота също наскоро отхвърлиха опитите за блокиране на участието на Тръмп във вота.

Делото за отстраняването му в щата Нова Англия беше заведено от шепа бивши депутати от Мейн, които твърдяха, че бившият президент е нарушил клетвата си.

Бившият федерален прокурор Джо Морено каза пред Би Би Си, че според него „няма начин това решение да издържи“

„Изключително арогантно е тя да реши едностранно, че някой е извършил бунт“, каза Морено относно решението на Белоус.

Всичко това води до конфронтация във Върховния съд - която според Морено трябва да се проведе „бързо“, за да попречи на повече щати да определят индивидуално допустимостта на Тръмп.

Решението от четвъртък е последното в нарастващия списък от правни проблеми, пред които е изправен Тръмп.

Освен това му предстоят процеси във федералния съд и в щата Джорджия за предполагаемите му усилия да отмени изборните резултати през 2020 г. И в двата случая обаче той не е обвинен в подбуждане към бунт.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ