Атанас Славов за новия Антикорупционен закон: Целта е да няма дела на трупчета

Целта на промените в антикорупционното законодателство е да не се оставят случаи на трупчета. Това заяви в ефира на Нова телевизия министърът на правосъдието Атанас Славов, който очаква новият Антикорупционен закон да бъде приет днес.
"Сложно е, защото досега такъв орган не сме имали, не сме създавали. Служителите с разследващи функции са или в полицията, т.е. под контрола на изпълнителната власт, или в съдебната власт. Ние правим нещо различно - независим орган извън съдебната власт, на който даваме разследващи функции. Когато имаме ефективни разследващи правомощия за корупция, очаквам да има резултат", заяви той.
Министър Славов обясни отново процедурата за номинации на членовете на бъдещата антикорупционна комисия. Номинациите ще бъдат одобрявани от комисия, в която се включват представители на съдебната власт, Сметната палата, омбудсмана, адвокатурата. Само одобрените от тях кандидати, които отговарят на изискванията за високи морални и професионални качества, ще стигат до гласуване в Народното събрание. Комисията ще се председателства на ротационен принцип за по две години от всеки един от членовете, като редът на председателстване се определя чрез жребий между тях при встъпването им в длъжност.
"Идеята за избор на членовете на комисията включва важен елемент - деполитизация на избора. Да, те ще бъдат избирани от парламента. Но ще има особена комисия по номинации - независим орган, който ще прави селекцията. Нейните членове нямат никаква връзка с политическите партии. Те ще осъществяват предварителната селекция - дали кандидатите отговарят на критериите. Депутатите ще гласуват измежду тези, които вече са получили одобрение", каза Славов.
Той очаква да бъде предложено и дискутирано комисията да не е от трима, а от петима души, което намира за "по-разумен, по-балансиран състав на органа, защото при трима често може да се блокира работата на органа".
Атанас Славов коментира и темата за правомощията на главния прокурор. Той заяви, че Министерството на правосъдието не подкрепя дългите мандати на тримата големи в правосъдието, за да не се откъсват толкова дълго от системата. В първоначалното предложение се предвиждаше мандатът на главния прокурор и председателите на ВКС и ВАС да е един от 5 години. Обсъжда се обаче вместо сегашния един мандат от 7 години, обвинител номер едно да може да бъде избиран за два от по 5 години. "Надявам се това предложение да не бъде подкрепено", посочи Славов.
Правосъдният министър заяви, че след промените в Конституцията и след приемането на антикорупционните закони ще се създадат необходимите условия за борба с политическата корупция.
"Прокуратурата ще се фокусира около обвинителната си функция, защото сега върши 100 неща. Ще имаме повече капацитет за обвинителната функция, която трябва да е основна за прокуратурата. Ще има механизъм за отчетност на главния прокурор. Ще имаме независим орган за разследване на корупцията. Ще има достатъчно стимули в системата за ефективно разследване и борба с корупцията", каза Славов.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Honda ще открие завод за мотоциклети в турския град Измир
Компании |Най-добрите и най-лошите инвестиции на Уорън Бъфет
Финанси |МВФ препоръча на Украйна да вдига данъците
Икономика |По нова методика ще се изчислява цената на тока от 1 юли
България |Премиерът на Франция посочи държавния дълг и слабото производство като тежките проблеми пред икономиката
Икономика |Столичната община търси студенти за платени стажове в детските градини
Общество |На днешната дата, 5 май. Рождениците днес
На днешната дата |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 5-ти до 11-ти май
Хороскоп |Тръмп реже $6 млрд. от бюджета на НАСА
Наука и Здраве |Първи резултати от Румъния: Националистът Джордже Симион печели първия тур
Политика |Помагат ли физическите упражнения за лечението на рак?
Наука и Здраве |Цитат на деня
Цитат на деня |Погрешните схващания за психологическата безопасност
Мениджмънт |

Коментари
Няма въведени кометари.