България иска увеличаване на бюджета на Механизма за свързване на Европа за енергия

Увеличаване на бюджета на Механизма за свързване на Европа за енергия е един от възможните варианти за гарантиране на финансирането на модернизацията и развитието на енергийната инфраструктура. Такава е българската позиция за бюджета на ЕС за периода 2028-2034 г. Очаква се Многогодишната финансова рамка да бъде обявена по-късно днес от Европейската комисия, информира кореспондентът на БНР в Брюксел.
Проблемът със сигурността и достъпните цени на енергията има нужда както от краткосрочни, така и от дългосрочни решения, се казва в документ за българската позиция, с който БНР разполага. Високите цени засягат конкурентоспособността на енергоемките сектори, пише още в него.
България смята също така, че трябва да се избегне централизиране на отпускането на парите за кохезия и да бъде запазено разпределението на сумите под споделено управление. Необходимо е запазване на ролята на Кохезионния фонд за засилване на икономическото, социалното и териториално сближаване в ЕС чрез подкрепа на страните членки с по-нисък брутен национален доход на глава от населението.
В сферата на отбраната, която ще бъде сред новите приоритети на ЕС, трябва да бъде обърнато по-голямо внимание на инвестициите на транспортната инфраструктура с двойно предназначение в рамките на Трансевропейската транспортна мрежа, която е основна част от военната мобилност. Целта е да бъдат гарантирани разполаганията на военнослужещи при необходимост и това да става в тясно сътрудничество с НАТО.
Докато инвестициите за отбрана остават предимно от национална компетенция, важен приоритет трябва да бъде осигуряването на достатъчно ресурси за следващия европейски бюджет, които да съответстват на амбициите на ЕС в сферите на сигурността и отбранителната готовност. В същото време обаче разходите за отбрана не трябва да застрашават ресурсите, насочени към засилване на конкурентоспособността и насърчаване на устойчивото развитие, се казва още в документа.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.