ДБ предложи 15% съкращение на администрацията и централизирани конкурси срещу „калинки“

ДБ предложи 15% съкращение на администрацията и централизирани конкурси срещу „калинки“

Централизирани конкурси за служителите в държавната администрация, с които да се избегнат партийните назначения на т.нар. „калинки“ и съкращаване на администрацията с 15% за период от три години предлага „Демократична България“.

Според внесени от Божидар Божанов и депутати от ПП-ДБ промени в Закона за държавния служител всички държавни служители, настоящи и бъдещи, трябва да преминават през централизиран етап на конкурс. Той трябва да се провежда веднъж месечно от Института по публична администрация в областните градове и онези, които не отговарят на базовите изисквания, се освобождават от длъжност, ако са заварено положение, или не биват допускани, ако кандидатстват.

Резултатите на успешно издържалите тестовете ще са валидни за три години, вписват се в централизиран регистър и могат да продължат кандидатстването си в децентрализиран етап на конкурса.

Според мотивите на вносителите на законопроекта, централизираният етап на конкурса за държавни служители е добра международна практика и е бил приет у нас през 2016 г., но отменен преди реалното му влизане в сила.

Със законопроекта се създава и възможност за прилагане на т.нар. споделени услуги за различните дейности в администрацията. Няма да е необходимо всяка структура да има звено за човешки ресурси, финансово-стопански дейности, информационни и комуникационни технологии, управление на собствеността, а централизирано звено в една администрация да ги извършва и за други администрации.

Поправките в закона предвиждат в едногодишен срок след влизането им в сила да бъдат извършени функционални анализи, според които да бъдат извършване на необходимите промени в различните административни структури. Те ще доведат и до намаляване на общата численост на администрацията, без това да навреди на резултатите от работата ѝ.

Депутатите Йордан Иванов и Божидар Божанов заявиха пред репортери преди днешното заседание на парламента, че една от целите на реформата е числеността на държавната администрация да бъде намалявана с по 5% за период от 3 години.

„ДБ, водени от това да предлагаме десни мерки в бюджета за оптимизиране на разходите, защото видно колегите от ГЕРБ не могат да се справят и само раздуват и искат да харчат, водени от убедеността, че меритократичният принцип в администрацията е напълно нарушен – там има голяма група от партийно назначени и послушни хора, която не върши работа, за сметка на малка група от способни и можещи, които не вземат лъвския пай от възнагражденията, ние депозираме законопроекти, които предвиждат реформа на администрацията. Реформа, свързана с 15% съкращения за 3 години, реформа, свързана с това българските граждани да имат пълна отчетност и да са информирани за структурите и числеността на държавната власт, за това колко пенсионери работят в администрацията, дали тя има ясни цели и пълна отчетност. Целим по 5% на година съкращения на администрацията през 2025, 2026 и 2027 г.“, каза Йордан Иванов. 

„Тези съкращения се постигат по много начини. Първо по функционалния анализ – администрацията е неравномерно разположена, има раздути места. Има 6000 пенсионера в МВР, 480 души пък обслужват само почивните станции, докато в същото време Министерството на електронното управление е от 200 души. Тези дисбаланси се установяват с функционалния анализ. След това ще въведем централизиран конкурс на цялата администрация, т.е. вече ще е невъзможно някой да си назначи партийно някой некомпетентен в някоя агенция. Това са дълго отлагани мерки и са част от нашия цялостен пакет, с цел първо да се оптимизират разходите, второ, да се подпомогне бизнеса, като се намали административното бреме върху него. Затова внесохме единна входна точка за финансовите отчети – за да се намали отчитането от бизнеса пред държавата, внесохме законопроект за дигитализация на инвестиционното проектиране, така че целият строителен процес да е по електронен път, предстоят още мерки. Защото напълването на бюджета не става с тормоз над бизнеса, а с по-малко административна тежест върху него“, каза Божидар Божанов. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ