Инфарктен танц с вота на недоверие

Инфарктен танц с вота на недоверие

Почти политически трилър се разигра в пленарната зала днес. По план-сценарий към 13.55 ч. трябваше да се проведе гласуването на втория вот на недоверие към кабинета "Денков". По настояване на ГЕРБ и ДПС обаче то беше отложено, а отлагането обвързано с идеята преди това да се гласува решението дали дерогацията за внос на руски петрол у нас да отпадне три дни след обнародването на закона в "Държавен вестник". Предложението за дерогацията обаче беше отхвърлено, което провокира депутатите от ГЕРБ-СДС и ДПС да напуснат пленарната зала непосредствено преди гласуването на вота на недоверие заради несправяне на кабинета в областта на националната сигурност и отбраната. 

При първото гласуване в подкрепа на вота на недоверие гласуваха 66 народни представители, а 61 бяха "против". От БСП поискаха прегласуване като се мотивираха с отсъствието на ГЕРБ-СДС и ДПС от зала. Председателят на парламента Росен Желязков обяви 15 минути почивка, след което по искане на БСП направи компютизирана порверка на кворума. Регистрираха се 64 народни представители. Обявена беше нова почивка от 10 минути, но въпреки това в залата нямаше достатъчен кворум, тъй като се регистрираха само 63-ма народни представители. Така, окончателното гласуване на вота остава за утре.

Малко преди това, с 94 гласа "за", 55 "против" и 61 "въздържал се" депутатите отхвърлиха предложението на ГЕРБ, подкрепено и от ДПС, дерогацията за внос на руски петрол у нас да отпадне три дни след обнародването на закона в "Държавен вестник". 

"Дерогацията изначално е предоставена на България, за да може страната ни да се справи със зависимостта към руски нефт. Изключително важно е българската държава да запази този стратегически актив и той да работи на пълен капацитет. От началото на дерогацията ние не бяхме направили нищо като подход, за да имаме ясен план как до крайния срок, който ни е предоставен от Брюксел, можем да преминем на производство с изцяло неруски петрол. Това бе и целта на анализите, които ние направихме, за да се знае какъв е оптималният срок това да се случи", заяви министърът на икономиката Богдан Богданов

Икономическият министър открои като приоритет "Лукойл Нефтохим Бургас" да заработи с изцяло неруски петрол, каквито са изискванията на европейските регламенти и подчерта, че минимумът руски петрол, до който рафинерията е спадала, е 50% от своето производство. Министърът каза, че най-изгодно е осигуряването на доставки от района на Черно море - Казахстан, Грузия, Азербайджан. Най-близки качества има казахстанският нефт. Въпросът е в това, че от началото на дерогацията ние не бяхме направили нищо като подход как до крайния срок, даден от Брюксел, можем да преминем към производство с изцяло неруски петрол, отчете Богданов и постави въпроса как държавата следва да обезпечи този процес. 

Искра Михайлова от "Възраждане" определи предложението да премахнем дерогацията след три дни като "скандално". Според нея, ако производството на рафинерията спре, има преки негативни ефекти върху населението, както и намаляване на приходите към Бюджета.

Хамид Хамид от ДПС разкритикува управляващите и настоя съпредседателят на ПП Кирил Петков да поиска оставката на двама министри. "От всичките ви действия прозира лобизма в полза на "Лукойл" и Кремълския режим, където с успиване вече месеци наред тези хора подпомагат финансирането на Кремълския режим. Истината е една - тук цялата битка на тези хора е как да забавят спирането на дерогацията, за да може да може шепа хора да реализират онези 60% от произведеното в рафинерията, който се реализира контрабандно в държавите от ЕС. България активно подпомага заобикалянето на европейските санкции. Вината е на двамата министри - енергийният министър Румен Радев министъра на енергетиката Богдан Богданов. Г-н Петков, ваша е отговорността да им поискате оставката", каза той. 

Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков припомни на Хамид за дългото заседание в Министерския съвет днес, на което е обсъдена дерогацията. Той уточни, че първият аргумент, който е казан е, че намаляването на руския петрол от 100% на 50% е много лесно, но от 50% до 0% е трудно.

"Големият проблем е какво се случва между 50% и 0%. Големият въпрос е защо, когато експертите на държавата ни казват, че по-рано от 1 март има реален технологичен риск, ние да го поемем”, каза той и запита защо не изчакаме да има втори екип, който да е готов да поеме управлението. “ПП-ДБ през цялото време е много против паричките потоци е много против паричните потоци, които отиват към Путин. След като чухме всички реални аргументи внесохме предложение краят на дерогацията да е 1 март", каза още Петков. 

Напрежение се появи и на провелото се рано тази сутрин заседание на Съвета по сигурността, където представители на ГЕРБ и ДПС напуснаха преждевременно съвета и обвиниха ПП-ДБ, че с отказа си да премахнат в тридневен срок дерогацията, работят в полза на руските интереси. Десислава Атанасова и Делян Добрев от ГЕРБІСДС, както и председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски определиха заседанието като загуба на време, а Пеевски обяви, че ще подаде сигнал в Прокуратурата и ДАНС срещу Агенция "Митници", защото не е контролирала къде са отивали доставките с руски газ.  

"Трябва да се разберат вътре в некоалицията, защото проваленото днес заседание на Съвета по сигурност за мен е тежък удар върху българската държавност. Ние имахме убеждението, че поне по теми като външна политика и национална сигурност има някакво съгласие вътре в некоалицията, в сглобката. Очевидно пропастта е много дълбока и аз се питам нещо друго: защо недоволстват от политическа партия ГЕРБ, след като те имат и вицепремиер в това правителство и госпожа Мария Габриел трябва да отговори дали е съгласна с тези констатации", коментира пред журналисти вицепрезидентът Илияна Йотова.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ