Доналд Туск: Бъдещето на либералната демокрация в ЕС зависи от нейния отговор на миграцията

Доналд  Туск: Бъдещето на либералната демокрация в ЕС зависи от нейния отговор на миграцията

Бъдещето на либералната демокрация в Европейския съюз (EС) зависи от нейния отговор на миграцията, каза полският премиер Доналд Туск в коментари, публикувани преди срещата на върха в Брюксел, където Варшава ще се присъедини към призивите за по-твърд подход, предаде Ройтерс.

Правителството на Полша одобри нова миграционна стратегия късно във вторник, която позволява на страната временно да спре да приема молби за убежище, мярка, която възмути правозащитниците, но която е популярна сред избирателите преди президентските избори през 2025 г.

„Бъдещето на Европа и Полша ще се играе в тази област“, ​​каза Туск пред всекидневника Gazeta Wyborcza, имайки предвид граничната сигурност. „Единственият въпрос е дали десните популисти или либералната демокрация ще го осигурят.

Полша се бори с мигрантска криза на границата си с Беларус от 2021 г. Варшава и ЕС казват, че Беларус и нейният съюзник Русия са организирали ситуацията, като насочват хора от Близкия изток и Африка към границата, нещо, което Минск и Москва отричат.

В много европейски страни центристи като Туск възприеха по-твърдолинейни политики по отношение на миграцията в опит да отблъснат националистически и крайнодесни опоненти.

В отговор на загрижеността на държавите-членки по въпроса, ЕС предложи да затегне своята миграционна позиция.

Урсула фон дер Лайен, която ръководи изпълнителната власт на блока, писа на лидерите на ЕС, които се събират, за да обсъдят миграцията на 17-18 октомври, че Комисията възнамерява да разгледа 10 въпроса, за да помогне на 27-те страни от блока да се справят с миграционните предизвикателства.

Въпреки това, съобщението на Туск, че Полша планира временно да спре правото на убежище, беше шокиращо. Критици, вариращи от неправителствени организации, които помагат на мигранти, до националистически опозиционни депутати, които сами се застъпват за строги правила, казаха, че стъпката би нарушила конституцията и международното право. Полски бизнес лидери и икономисти също казаха, че миграцията помага на икономиката. Туск обаче каза пред в. Gazeta Wyborcza, че мярката е необходима и подчерта, че това ще бъде временен отговор на опитите на Русия и Беларус да дестабилизират Полша.

"На практика... спазването на всички разпоредби в ситуация, в която знаем, че формулата за политическо убежище се злоупотребява и се използва от нашите врагове, оставя държавата напълно безпомощна“, каза той.

Миграционната стратегия, която също има за цел да въведе по-целенасочен подход за предоставяне на визи на работници и студенти, както и да насърчи поляците, живеещи в чужбина, да се върнат, беше приета въпреки противоположните мнения на четирима леви министри, се казва в уебсайта на правителството.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

България изпадна от топ 50 в света по икономическа свобода
Трус със сила 5,9 по Рихтер разлюля Източна Турция
Зеленски пред украинския парламент: Нашият план за победа се състои от 5 точки и 3 тайни анекса
Ръст на "тихото напускане" там, където няма хибриден модел на работа
7-и банково-финансов форум: ИИ и нови бизнес модели навлизат в застрахователната дейност
САЩ глобиха Lufthansa с рекордните 4 милиона долара за дискриминация на еврейски пътници
5 знака, че е време да смените работното място
7-и банково-финансов форум: Има ли в България нужното финансиране за стартиращи компании?