Гешев върна искането за депутатския имунитет на Делян Добрев от ГЕРБ
Главният прокурор върна предложението за внасяне на искане в Народното събрание за даване на разрешение за продължаване на наказателното преследване срещу Делян Добрев, депутат в 49-ото НС, на Софийската градска прокуратура, съобщиха на сайта си държавното обвинение.
Искането не е достатъчно мотивирано и не е придружено с необходимия обем материали, даващ основание за сезиране на Народното събрание с искане за снемане на имунитет на народен представител, допълниха оттам.
Предложението, изготвено от прокурор от отдел „Специализиран“на Софийска градска прокуратура, бе отправено до главния прокурор в края на май във връзка с досъдебно производство, по което народният представител беше обвиняем за умишлена безстопанственост в особено големи размери, представляваща особено тежък случай по времето, когато е бил министър на енергетиката в първото правителство на ГЕРБ. Става дума за около 4,5 млн. лева, дадени за строежа на АЕЦ "Белене", въпреки че проектът е бил спрян с решение на правителството и на парламента през 2013-та година. Предварителното производство започна през 2016-та година като заедно с Добрев към него бяха привлечени като обвиняеми бившите министри на енергетиката от БСП Румен Овчарова и Петър Димитров, както и двама бивши изпълнителни директори на НЕК – Любомир Велков и Мардик Папазян. Самият Делян Добрев обяви, че искането за свалянето на имунитета му е репресрия, още повече, че става дума за разследване, което е било прекратено с "20 страници мотиви".
Междувременно ВСС не гласува в четвъртък дали да прекрати предсрочно мандата на главния прокурор. Причината - адвокатът на Иван Гешев внесъл молба с искане заседанието да бъде отложено, тъй като обвинител номер 1 е на международна конференция извън София, а и защитникът бил болен. Кадровиците отказаха да отложат заседанието. В сряда следобед Иван Гешев е внесъл и становище по второто искане за оставката му. В него се твърди, че този ВСС не може да вземе решение, защото е с изтекъл мандат. И поиска спиране на производството, докато Конституционният съд не се произнесе. Кадровиците отказаха с мотив, че върховните магистрати не са приели да разгледат казуса по същество.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.