Избраха Десислава Атанасова и Борислав Белазелков за конституционни съдии

Избраха Десислава Атанасова и Борислав Белазелков за конституционни съдии

Депутатите избраха Борислав Белазелков и Десислава Атанасова за конституционни съдии. Двамата ще попълнят изтеклите преди две години мандати на Анастас Анастасов и Гроздан Илиев. 

Точката влезе извънредно в дневния ред на депутатите днес по предложение на председателя на парламента Росен Желязков. От опозицията поискаха избор на двама конституционни съдии от квотата на Народното събрание да се излъчва пряко по БНР и БНТ 1, но искането беше отхвърлено.

Кандидатите за двете вакантни места в Конституционния съд от парламентарната квота бяха трима - Десислава Атанасова от ГЕРБ, Цвета Рангелова от "Възраждане", както и дългогодишния съдия Борислав Белазелков. При гласуването в пленарната зала Десислава Атанасова получи 159 гласа "за" и 65 "против", а Борислав Белазелков - 154 гласа "за" и 63 "против". Третият кандидат Цвета Рангелова получи само 42 гласа "за", 105 гласуваха "против", а 65 "се въздържаха".  

Мандатът на новите съдии ще бъде девет години, гласува парламентът.  

Според лидера на БСП Корнелия Нинова този срок противоречи на решение на Конституционния съд отпреди два дни. „Ще подготвим жалба до институцията”, заяви тя и призова желаещите депутати да я подкрепят. 

В проекторешенията за избор на двама конституционни съдии от парламентарната квота е записано, че те се избират за срок от 9 години. Миналата седмица обаче Конституционният съд със свое тълкувателно решение каза, че съдии, които встъпват по-късно, имат и по-кратък мандат. Отнесено към настоящата процедура това означава, че избраните от НС трябва да са с около седемгодишни мандати и това беше споменато вчера при обсъждането в конституционната комисия от единия от кандидатите Борислав Белазелков. Решението на КС за мандатите беше публикувано във вторник и влиза в сила от утре, т.е. още не действа, но е публично известно и би трябвало да се има предвид, коментираха пред БНР конституционалисти. 

В хода на дебатите обаче имаше сблъсък предимно между ПП-ДБ и "Възраждане", предава БНТ. 

"По отношение на кандидатурата на г-н Белазелков следва да поговорим с малко факти и данни. През 2021 година, през месец февруари, на 15 февруари, само няколко месеца преди да се пенсионира, тогавашния съдия Белазелков, постановява едно решение като председател на 4-то гражданско отделение на ВКС. С решението си той осъжда, забележете Народното събрание на Република България, държавата в лицето на тогавашната Агенция за приватизация и следприватизационен контрол и ВКС, в който то правораздава солидарно за общата сума около 1 милион лева в полза на приватизатор. Мен ме е срам, лично мен ме е срам човек, който е бил председател и съдия-докладчик по делото на състава, който е осъдил Народното събрание сега Народното събрание да го избира за Конституционен съдия", заяви зам.-председателят на ПГ на "Възраждане" Петър Петров.

"Вие сте юрист и като юрист, тук от тази трибуна вие направихте много внушения, които нямат нищо общо с действителността. На първо място вие отлично знаете, че ВКС заседава в състав и взима своите решения в състав от трима съдии. Г-н Белазелков не е взел това решение сам, не вменявайте вина на г-н Белазелков, който е изпълнил своите задължения като съдия. И тук трябва да се отбележи, това което е правил г-н Белазелков е проявление на разделението на властите", допълни Мирослав Иванов от ПП-ДБ.

"Това е един много порочен начин за избор на Конституционни съдии, който се прави от страх да не би случайно Конституционни съд да вземе да каже, че решенията, които приемат в тоя парламент, включително и Конституцията, която промени са противоконституционни, а това е истината", добави председателят от ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов.

"Едни спорни предложения за Конституция, спорни текстове, оспорени от всички юристи и конституционалисти, преподаватели, съдии, г-н Белазелков, на вашите колеги. Сега по същия начин предлагате и спорни кандидати", коментира зам.-председателят на ПГ на "БСП за България" Георги Свиленски. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ