Как се "подредиха звездите" на сирийските бунтовници за свалянето на Асад
След 13 години гражданска война сирийските опозиционни милиции са усетили възможността да отслабят хватката на президента Башар Асад върху властта, когато преди около шест месеца са съобщили на Турция плановете си за голяма офанзива и са почувствали, че са получили мълчаливото ѝ одобрение, твърдят източници на Ройтерс.
Започнала преди едва две седмици, бързата успешна операция за постигане на първоначалната цел - превземане на втория сирийски град Алепо - изненада почти всички. Оттам за малко повече от седмица бунтовническият алианс достигна Дамаск и в неделя сложи край на пет десетилетия управление на семейство Асад.
Светкавичното настъпление се основаваше на почти перфектно подреждане на звездите на силите, които се противопоставят на Асад: армията му беше деморализирана и изтощена; основните му съюзници - Иран и ливанската „Хизбула“ - бяха силно отслабени от конфликта с Израел; а другият му ключов военен поддръжник - Русия - беше разсеяна и губеше интерес.
Нямаше как бунтовниците да продължат, без да уведомят Турция, която е основен поддръжник на сирийската опозиция от първите дни на войната, заявиха източниците, дипломат в региона и член на сирийската опозиция.
Турция разполага с войски на терен в Северозападна Сирия и оказва подкрепа на някои от бунтовниците, които възнамеряват да участват, включително на Сирийската национална армия (СНА), въпреки че смята основната фракция в алианса - Хаят Тахрир аш Шам (ХТШ) - за терористична групировка.
Смелият план на бунтовниците е дело на ХТШ и нейния лидер Ахмед ал-Шараа, по-известен като Абу Мохамед ал-Голани, каза дипломатът.
Заради бившите си връзки с „Ал Кайда“ Голани е обявен за терорист от Вашингтон, Европа и Турция.
Въпреки това през последното десетилетие ХТШ, известна преди това като Фронт Нусра, се опитва да смекчи имиджа си, като същевременно управлява квазидържава с център Идлиб, където според експертите налага данъци върху търговските дейности и населението.
Правителството на турския президент Тайип Ердоган, което през 2020 г. сключи споразумение с Русия за деескалация на бойните действия в Северозападна Сирия, отдавна се противопоставя на подобна мащабна бунтовническа офанзива, опасявайки се, че тя ще доведе до нова бежанска вълна, пресичаща нейната граница.Според източниците обаче по-рано тази година Анкара е затвърдила позицията си спрямо Асад, след като той е отхвърлил многократните опити на Ердоган да постигне политическо решение на военната безизходица, в резултат на която Сирия е разделена между режима и множество бунтовнически групировки с чуждестранни поддръжници.
Източник от сирийската опозиция заяви, че бунтовниците са показали на Турция подробности за планирането, след като опитите на Анкара да ангажира Асад са се провалили.
Посланието е: „Другият път не работи от години - затова опитайте нашия. Не е нужно да правите нищо, просто не се намесвайте“.
Хади Ал-Бахра, ръководител на международно признатата сирийска опозиция в чужбина, заяви пред Ройтерс миналата седмица, че ХТС и СНА са имали „ограничено“ съвместно планиране преди операцията и са се договорили да „постигнат сътрудничество и да не влизат в конфликт помежду си“. Той добави, че турските военни са видели какво правят и обсъждат въоръжените групировки.
Турският външен министър Хакан Фидан, който говори в Доха в неделя, заяви, че усилията на Ердоган през последните месеци да се свърже с Асад са се провалили и Турция „е знаела, че нещо предстои“.
Въпреки това заместник-министърът на външните работи на Турция Нух Йълмаз заяви в събота на конференция по въпросите на Близкия изток в Бахрейн, че Анкара не стои зад офанзивата и не е дала съгласието си, като заяви, че е загрижена за нестабилността.
Министерствата на външните работи и на отбраната на Турция не отговориха директно на въпросите на Ройтерс за разбирателството между ХТШ и Анкара относно операцията в Алепо. В отговор на въпроси относно информираността на Турция за подготовката на бойното поле турски служител заяви пред Ройтерс, че ХТШ „не получава заповеди или указания от нас (и) не координира операциите си и с нас“.
Длъжностното лице заяви, че „в този смисъл“ не би било правилно да се каже, че операцията в Алепо е проведена с одобрението или зелената светлина на Турция. Турската разузнавателна агенция MIT не отговори веднага на молбата за коментар.
Бунтовниците нанесоха удар, когато Асад беше най-уязвим
Разсеяни от войни на други места, военните му съюзници Русия, Иран и ливанската „Хизбула“ не успяха да мобилизират решителната огнева мощ, която го крепеше години наред.
Слабите въоръжени сили на Сирия не бяха в състояние да се противопоставят. Източник от режима заяви пред Ройтерс, че танковете и самолетите са останали без гориво поради корупция и разграбване - илюстрация на това колко изчерпана е била сирийската държава.
През последните две години моралният дух в армията е силно подкопан, каза източникът, пожелал анонимност поради страх от отмъщение.
Арон Лунд, сътрудник на Century International, мозъчен тръст с фокус върху Близкия изток, заяви, че водената от HTS коалиция е по-силна и по-сплотена от която и да е предишна бунтовническа сила по време на войната, „и голяма част от това е дело на Абу Мохамед ал-Голани“. Но според него слабостта на режима е била решаващият фактор.
„След като загубиха Алепо по този начин, силите на режима никога не се възстановиха и колкото повече напредваха бунтовниците, толкова по-слаба ставаше армията на Асад“, каза той.
Темпото на напредване на бунтовниците, при което Хама беше превзета на 5 декември, а Хомс падна в неделя или около неделя, по същото време, когато правителствените сили загубиха Дамаск, надмина очакванията.
„Имаше прозорец от възможности, но никой не очакваше, че режимът ще рухне толкова бързо. Всички очакваха някаква борба“, каза Басам ал-Куватли, председател на Сирийската либерална партия, малка опозиционна група, която се намира извън Сирия.
Представител на САЩ заяви при условие за анонимност, че макар Вашингтон да е бил наясно с цялостната подкрепа на Турция за бунтовниците, не е бил информиран за мълчаливо турско одобрение за офанзивата в Алепо. Съветът за национална сигурност към Белия дом не отговори веднага на молбата за коментар относно ролята на Турция.
За бунтовническия съюз оттеглянето на "Хизбула" представляваше ценна възможност. „Ние просто искахме честна битка между нас и режима“, каза източник от сирийската опозиция.
Падането на Асад бележи сериозен удар върху иранското влияние в Близкия изток, идващ толкова бързо след убийството на Насрала и щетите, нанесени от Израел на Хизбула.
Турция, от друга страна, сега изглежда най-мощният външен играч на Сирия, с войски на място и достъп до бунтовническите лидери.
В допълнение към осигуряването на връщането на сирийските бежанци, целите на Турция включват ограничаване на силата на сирийските кюрдски групи, които контролират широки райони на Североизточна Сирия и са подкрепяни от Съединените щати. Анкара ги смята за терористи.
Като част от първоначалната офанзива, подкрепяната от Турция SNA превзе части от територия, включително град Тел Рефаат, от подкрепяните от САЩ кюрдски сили. В неделя източник от турските служби за сигурност каза, че бунтовниците са влезли в северния град Манбидж, след като са изтласкали отново кюрдите.
„Турция е най-големият външен победител тук. Ердоган се оказа от правилната – или поне от печелившата – страна на историята тук, защото неговите поддръжници в Сирия спечелиха деня“, каза Бирол Баскан, базиран в Турция политолог и бивш учен в Близкоизточния институт.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.