Мария Габриел: Търсим основа за работещо проевропейско правителство

Мария Габриел: Търсим основа за работещо проевропейско правителство

Мария Габриел: Търсим основа за работещо проевропейско правителство

Вярвам, че заставаме един пред друг с ясното съзнание за отговорността, която носим пред България и възможностите, които българските граждани очакват да създадем за тях. Това заяви кандидатът на ГЕРБ-СДС за министър-председател в първия мандат Мария Габриел на срещата си с представителите на "Продължаваме промяната - Демократична България". 

Мария Габриел посочи, че във всички срещи, които провежда с парламентарните групи обяснява, че ключовата дума е диалог. Вярвам, че само с диалог може да се гради доверие. Доверие между партньори каквито очаквам да бъдат поелите отговорност за правителство и каквото вярвам, че очаквата и българските граждани - диалог по конкретни приоритети в краткосрочен и средносрочен план. 

"За да се случи в България каквото и да било, има нужда от работещо правителство. Продължавам да вярвам, че всеки един от нас е тук, за да работим заедно за тази цел. Предизвикателството сега е да водим такъв диалог, който да изпълни със съдържание думите амбиция, авторитет, ангажимент. 

Тя призова за екип, в който решенията не се спускат, а се взимат съвместно. Нужно е стабилизиране на публичните финанси и приемане на бюджета за 2023 г. Търсим основа за работещо проевропейско правителство. Тази рамка търпи промени и оставаме отворени за диалог, каза Габриел.

Тя повтори ангажимента си правосъдният министър да поиска от ВСС освобождаването на главния прокурор Иван Гешев. "Това искане не се заключава в искане за персоналана промяна, а за връщане доверието на българските граждани във фигурата на главния прокурор като инситтуция, за успокояване на напрежението и нормализиране на работата на институциите. Това би било важна крачка, заявка за зялостна правосъдна реформа. Нужно е да засилим усещането за справедливост у българските граждани", допълни Габриел.

Акцентира и върху важността от овладяване на инфлацията, енергийната сигурност, приемането на България в еврозоната, преодоляване на двугодишното забавяне по европейските програми, сигурността на гражданите - борба с битовата престъпност, войната по пътищата, миграционен натиск, модернизация на армията и др.

По думите й, между двете коалиции има много теми с допирни точки - наука, иновации, образование, култура, зелен и цифров преход.

"Виждам многобройните допирни точки - Шенген и еврозона, образование, здравеопазване, регионална политика, финанси, сигурност, антикорупция и правосъдие, ефективно управление, кулктура и медии, младеж и спорт, отбрана, външна политика. Много малко са темите, по които е необходима поне още една дискусия за по-генералните параметри. Виждам възможност за екип "България" с ангажимент към българите в страната и извън нея. Моят призив е да излезем извън порочния кръг", заяви Мария Габриел.

Кирил Петков заяви, че са запознати с 10-те точки, предложени от Мария Габриел. Той призова за по-задълбочен диалог по някои от точките. 

Атанас Атанасов попита каква ще е политиката на бъдещото й правителство по отношение на военната помощ за Украйна. "Моята лична позиция за всички е ясна, когато говорим за Украйна и инвазията на Русия в Украйна, е пълна солидарност с Украйна и украинския народ", добави тя.

Десислава Атанасова заяви, че в комисията по отбрана ще бъде изслушан министърът на отбраната по отношение изпълнението на решението на Народното събрание за военна помощ за Украйна. 

"Големият проблем е, че българската политическа класа не може да изпълни фундаменталното обещание да живеем в държава на правилата, основана на законност и еднакви правила на всички. Хората виждат безнаказано беззаконие, нагла корупция и това ерозира възможността имаа да имат доверие както в политическата класа, така и в институциите. Радвам се, че направихте смели заявки в тази посока, подхождаме към тях с внимание", заяви Христо Иванов.

Той изрази надежда, че ще се говори за съществена реална промяна в Прокуратурата, а не един да бъде сменен с друг. Въпросът е не да сменим една фасада с друга, а да има промяна в дълбочина, добави Христо Иванов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ