Министър Божанов: Министерският съвет ще добави "Български пощи" в стратегическите обекти

Министър Божанов: Министерският съвет ще добави Български пощи в стратегическите обекти

Министър Божанов: Министерският съвет ще добави "Български пощи" в стратегическите обекти

Тази седмица Министерският съвет приема добавяне на пощите в стратегическите обекти, така че и Държавната агенция "Национална сигурност" да може да ги контролира. Рисковете ги има, но ние намаляваме вероятността да се случи някакъв сериозен инцидент. Това заяви в ефира на БНТ министърът на електронното управление Божидар Божанов.

Новото ръководство на дружеството трябва да е с ясната представа, че киберсигурността е важна, каза той и добави, че бавно, но сигурно се възстановяват услугите в "Български пощи" след хакерската атака. Пуснати са вече услугите за паричните преводи. 

По думите му, срещу Държавната агенция за бежанците е имало сходна като тип атака, но тя не е унищожила значително количество данни заради бързата реакция на администрацията.

"В Европа има ръст на хакерските атаки. У нас риск винаги има, но се взимат спешни мерки, за да се защити администрацията", каза още министър Божанов. Той е свикал Съвет по киберсигурност, който е предприел редица мерки. "Уверявам ви, че мерките са значителни", каза министърът.

Министърът на електронното управление коментира и дезинформацията у нас, което нарече системен проблем. По думите му, той се наблюдава в източноевропейските държави, които дизпропорционално биват засегати от дезинформационни кампании, които най-вероятоно имат посока на произход Кремъл. 

"Причините за ръста на дезинформация са много - по-малките пазари, това, че езиците ни се говорят от по-малко хора, съответно езиковите модели, които Фейсбук изгражда са по-малко пригодени за нашите езици. Един от основните проблеми е, че Фейсбук не предоставя нито на държавите членки, нито на ЕК достатъчно данни, за да се направят заключения като разбивки по държави на брой разбити профили, за брой изтрити профили, за засечено координирано неавтентично поведение", посочи той.

Божанов обясни, че еврокомисарите са обсъждали въвеждането след няколко месеца на Акт за цифрови услуги, който ще налага на социалните мрежи да предоставят данни, за да се види проблемът и как може да се действа. Ще се изисква вътрешна информация от социалните мрежи и те са длъжни да ги предоставят.

"Алгоритмите им, които препоръчват съдържание, са заради конкретни съзнателни решения на компаниите. Ролята на ЕК като наднационален орган, който има достатъчно голямо влияние, е използвайки Акта за цифрови услуги, да ограничи определени негативни влияния на този алгоритъм. При установяване на системен риск, като дезиноформация, ЕК може да се намеси и да каже на Фейсбук каква трябва да бъде методиката, за да бъдат изключени тролове, които координирано публикуват дадена новина и така излъгват алгоритъма, че това е нещо много интересно и то трябва да бъде сложено на първа страница", каза Божанов. Той посочи, че с въпросния акт може да изискват да се потвърди дали дадени профили са истински хора или тролове. 

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ