Народното събрание гласува на първо четене удължаването на държавния бюджет
Парламентът гласува днес на първо четене закона за удължаване на Закона за държавния бюджет за 2022 г., бюджета на държавното обществено осигуряване и на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК). 127 депутати гласуваха гласа "за", двама бяха "против" и 90 "се въздържаха" .
"За" удължаването на сега действащия държавен бюджет, внесен от служебното правителство, гласуваха от ГЕРБ-СДС, ДПС,"БСП за България" и "Български възход". "Против" бяха двама от "Продължаваме промяната", а останалите 50 депутати от ПП гласуваха с "въздържал се". "Въздържаха се" също от "Демократична България", "Възраждане" и един депутат от Левицата.
Така на практика заплатите, пенсиите, социалните плащания ще се финансират на достигнатите нива към декември 2022 г. Минималната работна заплата ще остане 710 лева, а минималната пенсия - 470 лева.
За да се ползват данъчните отстъпки за деца от 6000 лв. годишно за едно дете, за две ненавършили пълнолетие деца - 12 000 лв., за три и повече ненавършили пълнолетие деца 18 000 лв. и за деца с увреждания 12 000 лв. се въвежда правилото за авансовото ползване.
Запазва се възможността за използване на ваучерите за храна за заплащане и на ползвани за битови нужди, електрическа и топлинна енергия, природен газ и вода.
Ще могат да се извършват и всички плащания по Плана за възстановяване и устойчивост, както и по оперативните програми на Европейския съюз. С удължаванеето на бюджета се определя и редът за извършване на плащанията за издръжка по бюджетите на общините, бюджета на ДОО и на НЗОК.
По време на дебатите в пленарна зала от "Продължаваме Промяната" поискаха да се внесе нов бюджет за 2023 година от служебното правителство. "Правителството на Радев отказва да внесе нов бюджет, който да вдигне доходите, политики за преодоляване на кризите, цените на горивата и т.н. Вместо това внесе законопроект за действието на бюджета", коментира Венко Сабрутев от ПП.
"Основните задачи на служебното правителство бяха да разгледа проблемите, които стоят пред българските граждани и с това се справихме. Служебното правителство гарантира отопление, осветление и се справихме с това. Правителството беше това, което за първи път с усилията и мерките, които предложи прие инфлацията. Служебното правителство беше това, което работи и по гарантиране на увеличението на доходите на българските граждани", отговори служебният премиер Гълъб Донев.
От ГЕРБ-СДС, ДПС и "Български възход" подкрепиха служебното правителство да не внася нов бюджет, а това да направи редовен кабинет.
От "БСП за България" настояват за увеличаване на социалните плащания. Те ще внесат свои предложения преди второ четене на законопроекта. Сред тях са увеличаване на минималната работна заплата до 50% от средната за страната или тя да се вдигне на 850 лева. От БСП настояват още да бъде въведен таван на цените на природения газ, водата, парното и тока за бита.
"Основният риск е следният: ако се приеме удължаването на бюджета и се формира правителство, то няма значение, ако обаче няма сформиран кабинет, влизаме в хипотезата, че новото правителството ще е най-рано през май. Дотогава ще имаме ли буфери в бюджета", коментира Мартин Димитров от "Демократична България".
От ГЕРБ-СДС защитиха решението на кабинета за удължителния закон, защото според тях по този начин няма да се стигне до прекомерни харчове, а политиката по доходите ще бъде решена от ново редовно правителство, когато то бъде сформирано. Най-добрата социална мярка е опитът да се овладее инфлацията, смятат още от най-голямата политическа сила в парламента.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.