Парламентът освободи шефа на Здравната каса, ПП-ДБ ще сезират Конституционния съд

Парламентът освободи шефа на Здравната каса, ПП-ДБ ще сезират Конституционния съд

Парламентът освободи шефа на Здравната каса, ПП-ДБ ще сезират Конституционния съд

Народното събрание освободи управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Станимир Михайлов. Решението беше взето със 116 гласа "за", "против" - 56 от "Продължаваме промяната - Демократична България", без "въздържали се", предава БТА. 

Точката за предсрочно прекратяване на мандата на управителя на НЗОК във връзка с подадена оставка от Станимир Михайлов от 1 декември 2023 г. беше включена за разглеждане по предложение на председателя на парламента Росен Желязков.

В хода на дебата депутатът Васил Пандов съобщи, че Станимир Михайлов е оттеглил оставката си със заявление, депозирано в деловодството на Народното събрание. 

Това заявление за оттегляне на оставката е внесено от сътрудник на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), заяви Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС. Той коментира, че след Живко Коцев, Станимир Михайлов е вторият "пудел на каишка", който, след като си е подал оставката, я оттегля.

По предложение на Мирослав Иванов от ПП-ДБ в зала беше допуснат управителят на НЗОК Станимир Михайлов. Решението бе взето със 102  гласа "за", "против" - 94, и четирима "въздържал се".

Хамид Хамид от ДПС заяви, че има процедура за прегласуване на допуска в зала. Росен Желязков отговори, че няма да подложи на прегласуване тази процедура. "Нека г-н Михайлов да присъства в зала на дебата", добави Желязков.

Припомняме, че Станимир Михайлов беше избран за управител на НЗОК на 29 юли 2023 година. Той беше единственият кандидат за поста, а неговата номинация беше издигната от парламентарната група на ПП-ДБ. През ноември бе избран неговият заместник - проф. Момчил Мавров, по предложение на ГЕРБ, но след скандал и без подкрепата на ПП-ДБ. На 1 декември управителят и подуправителят подадоха оставките си, които обаче не бяха приети от Народното събрание.  

От "Продължаваме промяната" - "Демократична България" реагираха веднага, че ще сезират Конституционния съд за свалянето на управителя на Здравната каса. "Ние ще сезираме Конституционния съд възможно ли е Народното събрание да освободи някого, който не иска да бъде освободен без никакви други мотиви, защото други мотиви нямаше. Г-н Желязков отказа да подложи на гласуване процедурата за прекратяване на днешните дебати и преустановяване на разискванията по тази точка при оттеглена оставка. Виждаме много бързо връщане на една абсолютно неовладяна политическа амбиция и прищявка, каквато помним, че имаше през 2020 г., когато управляваше ГЕРБ", каза депутатът Васил Пандов. От ГЕРБ пък отговориха, че ще подадат сигнали за натиск над Михайлов първо да оттегли оставката си, а после  - и да се яви в парламента.

"Оттеглянето на моята оставка е мой личен акт и тя е главно поради това, че условията, заради които я подадох преди време, не бяха спазени. Това дали подписът е мой - категорично е мой. Аз просто дадох оставката на момчето, което я внесе в деловодството на Народното събрание. Най-странното за мен е, че ме допуснаха до залата, но не ми дадоха възможност да говоря. И още по-странното, което вече не ме учудва, е, че никой не говори за това каква работа е свършена, какво предстои да се свърши в Здравната каса, а всеки говори само за политики и прави лични нападки", каза Михайлов пред журналисти в кулоарите на парламента.

Той обясни и как се е стигнало до подаването на оставки от него и подуправителя на НЗОК в края на миналата година. "Подадохме я, защото така ни приканиха, за да бъде изработена нова процедура, по която да бъдат избрани управител и подуправител. Тогава ни поканиха политическите партии, а ние се съгласихме", заяви Михайлов..

"Дойдох като експерт и си тръгвам като такъв, не съм член на никоя партия. Лошо е човек да се чувства жертва", каза още Михайлов, но на въпроса жертва ли се чувства, отговори отрицателно.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ