Денков обеща разговори на правителствено ниво с мобилните оператори заради обявеното увеличение на цените
Правителството ще разговаря с мобилните оператори заради обявеното увеличение на цените. Това стана ясно от думите на премиера Николай Денков по време на блицконтрола в парламента.
"Ще направим разговори с ръководството на мобилните оператори, да им обърнем внимание, че това е лоша икономическа практика, която създава напрежение и те самите не са заинтересовани да я поддържат по този начин. Ще се говори и с контролните инстутиции да бъдат по-активни в тази посока", каза Денков в отговор на въпрос на Корнелия Нинова от "БСП за България", която попита какви мерки ще предприеме правителството, за да ограничи злоупотребата с монополно положение на мобилните оператори.
Припомняме, че първи Виваком уведоми чрез СМС абонатите си, че увеличава с 4.7 на сто цената на месечния абонамент за част от основните и допълнителните услуги със сметките от февруари. Причината е инфлацията и повишените разходи за заплати и наеми. Няма да се променя цената на социалните абонаменти планове и тези за хора с увреждания, по договори с придобитите оператори, цифрова кабелна телевизия и други.
Другите два мобилни оператори също ще увеличат цените си. От Йетел посочват, че индексират цените на мобилни услуги с размера на средногодишния Индекс на потребителските цени за миналата година – 9.5%, с цел ефективно справяне с текущите икономически предизвикателства. Услугите, които няма да бъдат индексирани, включват предплатени услуги, Интернет за дома, телевизия, домашен телефон, планове за хора със зрителни и слухови увреждания и други.
От А1 също посочват, че средногодишният индекс на потребителските цени за 2023 г. е 9.5%, но уточняват, че анализират влиянието на инфлацията върху бизнеса на компанията и след като имат готовност, ще уведомят клиентите си за размера на увеличението.
Мобилните оператори не са нещо лошо и всеки от нас използва техните услуги. Трябва да спазваме правилата на правовата държава, които изискват, когато има сключени договори, те да се спазват. Контролните институции трябва да следят да има правила как се сключват тези договори. Тези институции са Комисията за защита на потребителите, омбудсманът, законодателите. Правителството няма право директно да влиза в договорите между съответните икономическите субекти и хората, отбеляза премиерът.
Той каза, че съставът на Комисията за защита на потребителите не е на сегашното правителство, той е назначен от служебното правителство, като това е направено по начин, по който най-малкото подлежи на съдебен контрол и текат съдебни дела. Денков заяви, че всяка една промяна би могла да доведе до сериозни проблеми. Той отново подчерта, че договорите трябва да се спазват и висшата инстанция, която ще реши "кой е прав и кой е крив", е Висшият административен съд, предава БТА.
На въпрос на "Има такъв народ" по повод на фермерските протести в цяла Европа и дали правителството е намерило средствата, които те искат, Николай Денков каза, че основните оплаквания са свързани с нестабилната икономическа среда поради повишението на цените на горивата, на торовете, на пестицидите, има оплаквания от увеличен внос от страна на външни трети страни, включително Украйна. Премиерът обърна внимание, че вносът от Украйна не надхвърля или минимално надхвърля вноса от предишните години. Търси се на европейско ниво да отпаднат някои от екологичните изисквания и има такова решение, така че това е едно важно облекчение за фермерите, посочи премиерът и допълни, че междувременно всяка държава, според своите възможностите, си търси ресурс, за да подкрепи фермерите.
"В бюджета за тази година парламентът гласува допълнително 500 млн.лв. за фермерите в съответствие със съответния план за развитие на селското стопанство. Прави се преглед на бюджета, на Фонд "Земеделие" в земеделското министерство, за да се види какви допълнителни средства могат да бъдат осигурени", каза още той.
Денков съобщи, че в неделя ще има трета среща с аграрните производители и тогава ще бъдат представени мерките, които могат да бъдат осигурени за тази година.
От "Възраждане" попитаха премиера за целта на предстоящо му пътуване в САЩ през другата седмица и го нарекоха "екскурзия". Премиерът каза, че за първи път чува, че пътуване на министър-председател в партньорска държава може да се нарече екскурзия. По думите му това е очевиден опит за манипулация, защото едно от задълженията на министър-председателите е да търсят подкрепа, да представят по подходящия начин приоритетите и резултатите, които са получени при изпълнение на управленската програма. Това е не само право, възможност, но и задължение на всеки един министър-председател, каза Денков. Той информира, че отчет за срещите и разходите ще даде, след като мине посещението.
Премиерът отговори и на въпрос на нечленуващия в парламентарна група народен представител Радостин Василев, който настоя за информация дали са провеждани "лобистки разговори" във връзка със сделката между "Юнайтед груп" и "Булсатком". Да бъдем по-внимателни в обвиненията за лобизъм. За да се докаже, трябва да имаме съответните доказателства, иначе това работи срещу държавата и срещу доверието в демокрацията в България, призова Денков.
"Преди няколко дни стана известна една среща на Кирил Петков със Спас Русев. Г-н Кирил Петков отказва да даде отговор за своята среща, но преди два дни той излезе пред Националния съвет на "Продължаваме промяната" и каза, че има притеснения относно концентрацията, която ще се извърши с покупката от "Юнайтед груп" на "Булсатком". След това "Юнайтед груп" каза, че Кирил Петков спекулира с бъдещите решения на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), а КЗК определи поведението на Кирил Петков като "недопустим натиск и намеса" в работата на комисията. Искам да попитам, вие като премиер и хора от вашето правителство участвали ли са в някакви лобистки разговори и водени ли са такива, относно това да бъде улеснено решението на КЗК?", попита Радостин Василев от парламентарната трибуна.
От своя страна премиерът Денков припомни, че по време на парламентарния блиц контрол се обсъжда общата политика на правителството и подчерта, че въпросите за срещата на Кирил Петков трябва да бъдат отправени към самия него. "По никакъв начин никога не съм се и опитвал да правя договорки с независими регулатори. КЗК е независим регулатор. Той трябва да вземе аргументирано решение, което отчита всички аргументи, изказани от различните гледни точки. Негова задача е да пази пазара от възможно манипулиране и свръх концентрация", обясни Денков.
Във връзка със случая "Чаталджа" Денков каза още, че хората, които са били визирани в медийните публикации – министърът на финансите Асен Василев и народният представител Даниел Лорер, вече са дали своите обяснения пред обществото. "Аз не видях да има нарушение на закона и някой, който да е облагодетелстван. Не виждам какво мога повече да коментирам по тази тема", каза премиерът.
Ще бъдат отделени нови 2 млрд. евро, които да бъдат използвани, за да бъде намален мигрантският натиск към ЕС. Част от тези средства ще бъдат насочени към България, каза още премиерът Николай Денков по време на участието си в парламентарния блицконтрол. Денков отговори на въпрос на депутата от ПП-ДБ Даниел Лорер, който поиска да знае какви са резултатите от участието на премиера във Европейския съвет, провел се вчера в Брюксел.
"Основните теми на Европейския съвет вчера бяха свързани с актуализирането на бюджета, поставянето на някои нови приоритети за финансиране, подкрепа за Украйна, подкрепа за борбата с нелегалната миграция. Нещо, което касае пряко България. Отделно бяха обсъдени и някои други проблеми, като сблъсъка между Израел и Палестина, земеделските протести и други", уточни Денков.
По думите му, подкрепата за страната ни за присъединяването на еврозоната и Шенген е търсена в индивидуални разговори с премиерите на различни държави. "Специално аз търсих разговори с държавите, които по принцип са много консервативни, когато се търсят решения, свързани с разширение на ЕС – това са северните държави, Нидерландия и Германия. Във всички тези разговори имаше разбиране за напредъка на България и за това, че България трябва да бъде част от еврозоната, когато изпълни критерия за инфлация, и Шенгенското пространство", посочи министър-председателят. Денков подчерта, че тази позиция е заявена и от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.