Премиерът за "Трети март": Ако има партиен проект, трябва да е отделен от Президентството

Премиерът за Трети март: Ако има партиен проект, трябва да е отделен от Президентството

Ако има партиен проект "Движение "Трети март", той трябва да е отделен от Президентството. Това заяви премиерът Николай Денков от Брюксел, където е за ключова среща на върха с лидерите на общността. На заседанието ще бъде направин опит да се вземе решение за актуализация на европейския бюджет и за създаването на механизъм за дългосрочна финансова подкрепа за Украйна в размер на 50 милиарда евро за следващите четири години. 

"България е парламентарна република така, че всяко едно партийно представителство би било обогатяване на демокрацията. Това, което би ме притеснило, ако това се окаже партия, която се овладява от Президентството, защото това би било пряко нарушение на Конституцията. Ако има партиен проект, той трябва да бъде отделен от Президентството, което не може да се занимава с партийна дейност", така премиерът коментира регистрираната търговска марка "Трети март", движение, което се свързва с президента Румен Радев. 

Денков категорично отхвърли твърденията на вицепрезидента Илияна Йотова, която преди дни заяви, че на президента е предлагано да стане част от "сглобката"."Никога, по никакъв начин и по никакъв повод от страна на ПП и ДБ не е отправяно такова предложение. След като Борисов заяви вчера, че и от тяхна страна не е представяно, това означава, че някой си е измислил конкретния сюжет, за да можем сега да си задаваме подобни въпроси", каза той.

За обвиненията на Делян Пеевски за "потоци пари към президентството", Денков посочи, че на този въпрос трябва да отговорят службите. "Аз такива доклади не съм получил. Но съм ви казвал и за "слепите петна" – едното е корупцията. И аз задавам въпроси...", коментира премиерът.  

От заседанието в Брюксел Николай Денков очаква да има решение накрая на деня за подкрепата за Украйна. "Очаквам е да обсъдим приоритетите на България - сухоземните граници, еврозоната, имаме и сме имали подкрепа от Германия. Ще обсъдим европейските приоритети - бюджета, подкрепата за Украйна, протестите. Това са общите европейски теми, по които ще търсим общи позиции. Очаквам да има решение накрая на деня за подкрепата за Украйна. Всички ще работим за единно решение на 27-те държави, но без компромис за европейските ценности. Ще видим дали Орбан ще остане самичък срещу европейските държави или ще подкрепи общото решение", каза акад. Денков.

Той коментира и блокирането на европарламента от протестиращи фермери. "Има две решения, които са взети, но трябва окончателно да се официализират. Едното е свързано с дерогация по отношение на някои от екологичните мерки и второто е свързано с това да има ограничения, ако се надхвърлят квоти, съответстващи на последните години на внос от Украйна. Данните показват, че няма някакво чунвствително увеличение на вноса от Украйна. Нивата са почти същите. Трябва да внимаваме с това какви са данните и какви са слуховете. Ако погледнем за България също няма някакъв изключителне внос от Украйна. Ако има внос на селскостопански стоки и продукти, много често се оказват от други европейски държави, а не от Украйна. Така че трябва много да се внимава с цифрите, да се гледат фактите и решенията, които се предлагат съответстват на наличните факти в момента. Те съответствата на исканията на българските производители, така че трябва в това отношение да бъдат доволни", каза Денков. 

Премиерът каза още, че правителството ще продължи с преговорите с недоволните български фермери. "Аграрният сектор в България е подпомаган. Стана дума вече увеличението в бюджета за аграрния сектор е значително с още 500 млн. лева. Отделно трябва да се разглеждат различните сектори. Ние искаме да се помогне на плодове, зеленчуци, млекопроизводители, малки производители, така че там има специална грижа. Тази година е по-особена за зърнопроизводителите. Според статистиката зърнопроизводителите имаха доста успешни минали години. Ще продължим с преговорите, да видим къде ще се срещнем", добави той. 

Премахване на границите между България, Гърция и Румъния би противоречало на законите на Европейския съюз. Чувам, че има такива предложения, но те не се обсъждат от политическите ръководства на тези страна, обясни Николай Денков в отговор на журналистически въпрос. 

Не е нормално службите да си затварят очите при възможни рискове за България. Така премиерът Николай Денков отговори в Брюксел на въпрос дали знае, че в центъра на София се продават паспорти на руснаци.

"Работа на службите, когато има такива случаи, свързани с руските действия в България, когато има подозрения за шпионска дейност, защото знаете, че имаше такива акции и когато става дума за корупция да бъдат по-активни и да вадят резултатите от техните разлаботки. Не е нормално за това да се чува по телевизията. Нормално е службите да представят тази информация. Поискал съм справка, но не е нормално службите да си затварят очите за такива възможни рискове за България", подчерта министър-председателят.  

Николай Денков отговори на въпрос за промените в регулаторите и евентуалното поскъпване на тарифите на телекомите. "Нека да разделим обсъжданията в две посоки. Има много регулатори с мандат, който е изтекъл. Търсим механизми, процедури за смени с качествени кадри. От друга страна по отношение на конкретната сделка, знаете че от доста време се поставя въпроса дали създава монополно положение. Внимателно трябва да се взимат такива решения. Няма да взимам аз страна. Трябва да се видят какви са аргументите на телекомите и да се види дали КЗК отговаря на всички притеснения, които са изказани. Така че трябва да се види обосновано ли е решението и какви са аргументите от едната, и от другата страна". 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ