Призиви за уволнение на министър могат да доведат Израел до конституционна криза

Призиви за уволнение на министър могат да доведат Израел до конституционна криза

Петиция на група неправителствени организации, с която се иска от Върховния съд да разпореди уволнението на крайнодесния министър на националната сигурност Итамар Бен-Гвир, предизвика разрив в правителството на Бенямин Нетаняху и може да доведе до конституционна криза в Израел, предаде Ройтерс.

В писмо до Нетаняху от миналата седмица главният прокурор Гали Бахарав-Миара поиска от министър-председателя да обмисли уволнението на министъра, позовавайки се на доказателства, че според твърденията той се е намесвал пряко в работата на полицията и е политизирал повишенията в силите на реда, застрашавайки статута им извън политиката.

Жалбата на Бахарав-Миара до министър-председателя е подадена преди главният прокурор да даде становището си пред Върховния съд през следващите седмици относно това дали той трябва да приеме и разгледа петицията на НПО, подадена през септември.

В писмото си, оповестено от нейната канцелария, Бахарав-Миара подкрепя твърденията на НПО, че министърът лично се е намесил в начина, по който полицейските началници са реагирали на антиправителствените протести.

Бахарав-Миара цитира и писмо от бившия комисар на израелската полиция Коби Шабтай, който напусна поста си през юли, в което се казва, че Бен Гвир е инструктирал висши полицейски служители да пренебрегнат заповедите на кабинета за защита на конвоите с хуманитарна помощ, пътуващи към Газа.

Писмото ѝ предизвика остър отговор от страна на министъра, който публично призова главния прокурор да бъде уволнен, като заяви, че искането ѝ е политически мотивирано. Той отрече да е извършил каквото и да било нарушение.

Когато влиза в коалицията на Нетаняху в края на 2022 г., Бен-Гвир получава разширен ресор, включително отговорност за граничната полиция в окупирания Западен бряг, въпреки че през 2007 г. е осъден за расистко подстрекателство срещу арабите и подкрепя екстремистка националистическа религиозна група Кач, обявена за терористична организация от Израел и САЩ.
Приетият през същия месец от Кнесета „закон за полицията“ - едно от условията на Бен Гвир за влизане в коалицията - разшири правомощията на министъра на сигурността по отношение на полицията, включително определянето на общата политика, както и оперативните приоритети и насоки.

Бен Гвир заяви, че законът ще укрепи полицията и нейната способност да се бори с престъпността, и изтъкна, че във всички демократични страни полицията е подчинена на избран министър. Критиците твърдят, че измененията дават на Бен Гвир всеобхватни правомощия по отношение на операциите и го превръщат в „върховен полицейски началник“.
Четирима бивши полицейски командири и двама правни експерти заявиха пред Ройтерс, че промените, които Бен Гвир е направил в структурата и културата на израелската полиция, са довели до нейното политизиране.

„Министър Бен Гвир се опитва с правомощията си да одобрява назначения или да участва в повишения и повишения, за да прокарва собствените си политически интереси“, казва Амонон Алкалай, бивш полицейски сержант, подал оставка през 2021 г.

Нетаняху, който е изправен пред обвинения в корупция, се противопостави на предишни призиви да освободи Бен-Гвир. Ако крайнодясната националистическа партия на министъра Otzma Yehudit се оттегли от управляващата коалиция, Нетаняху ще има само крехко мнозинство. В допълнение към правните му затруднения Международният наказателен съд издаде заповед за ареста на Нетаняху в четвъртък за предполагаеми военни престъпления в конфликта в Газа. Нетаняху твърди, че е невинен по всички точки. Ако Върховният съд нареди на министър-председателя да уволни своя министър и той откаже, Израел може да бъде потопен в конституционна криза, като правителството се противопоставя на съдебната система, казват някои правни експерти. „Не знаем какво би се случило в тази ситуация“, каза Амир Фукс, старши изследовател в Израелския институт за демокрация, базиран в Йерусалим мозъчен тръст. Той добави, че това може да постави Израел "в много опасна ситуация".

Твърда линия

 Командирът на областната полиция в Тел Авив Ами Ешед подаде оставка миналата година, като се позова на политически причини, след като публично заяви, че няма да използва сила срещу антиправителствени протестиращи въпреки исканията на Бен Гвир да го направи. В телевизионно изявление Ешед каза, че "министерският ешелон" грубо се е намесил в професионалните решения. Офисът на Бен Гвир не отговори публично на коментарите на Ешед. Върховният съд на Израел нареди на Бен-Гвир да спре да инструктира полицията как да използва сила в отговор на протестите миналата година и отново през януари. Четиримата бивши офицери, които разговаряха с Ройтерс, казаха, че знак за промяната в полицейската работа при Бен Гвир е, че полицията не е арестувала, когато десни израелски протестиращи нахлуха в два военни комплекса през юли, след като следователи пристигнаха, за да разпитат войници за предполагаема злоупотреба с палестински затворник.

За разлика от тях полицията потуши антиправителствените демонстрации. Израелският вестник Yediot съобщи през юни, че в една вечер на протести са извършени рекордните 110 ареста, от които само един човек е обвинен. В отговор на публичните критики за големия брой арести, полицията каза, че някои протестиращи по време на демонстрации се държат насилствено, включително атакуват органите на реда и палят огън.

Храмовият хълм

Висшите назначения през последните месеци промениха ръководството на полицията. След като правителството одобри през август избора му за комисар на националната полиция Даниел Леви, Бен Гвир каза, че новият шеф ще следва „ционистка и еврейска програма“ и ще ръководи полицията „според политиката, която съм изложил за него“. Малко над 20% от населението на Израел са араби и тази общност страда от много по-високи нива на насилствени престъпления. Нито Бен-Гвир, нито Леви присъстваха на среща, свикана от Нетаняху през септември за справяне с нарастващите нива на престъпност в арабско-израелската общност. Новият областен началник на Ерусалим, назначен от Бен-Гвир, Амир Арзани, облекчи ограниченията за достъп до джамията Ал-Акса, построена на място, свято за евреите, които го знаят като Храмовия хълм и едно от най-чувствителните места в Близкия изток .

Бивш висш командир, който ръководеше правоприлагането в Йерусалим, каза за Ройтерс, че в миналото, когато служители се опитваха да се изкачат на Храмовия хълм, за да проведат еврейска молитва, висши офицери искаха разрешение от министерството на правосъдието да ги арестуват въз основа на заплаха за националната сигурност. Бен Гвир се е изкачвал на Храмовия хълм няколко пъти от началото на мандата си, без да бъде спрян от полицията. Израелската полиция каза в изявление в отговор на въпросите на Ройтерс относно указанията, че членовете на Кнесета могат да поискат достъп до Храмовия хълм чрез охраната на Кнесета и одобрението зависи от оценка на сигурността, извършена близо до планираното посещение. Бивш командир, който е служил по време на мандата на Бен Гвир, пожелал анонимност поради чувствителния характер на предишната му позиция, каза, че Бен Гвир не е бил възпрепятстван да се изкачи на Храмовия хълм, тъй като се е смятало, че не представлява правдоподобна заплаха.

Дълготрайни щети

Юджийн Конторович, ръководител на отдела по международно право в Kohelet Policy Forum, консервативен мозъчен тръст, базиран в Йерусалим, каза, че заповед от Върховния съд за премиера да освободи министъра от длъжност би превишила съдебните правомощия. „Ако един министър-председател не може да избира кои министри да наема и уволнява, той не е министър-председател, той е просто марионетка на съдилищата“, каза Конторович. Той каза, че главният прокурор не е идентифицирал конкретни закони, които Бен-Гвир да е нарушил. Движението за качествено управление в Израел, кампания, която има за цел да насърчава демократичните стандарти, обжалва закона за полицията от 2022 г. пред Върховния съд. Ори Хес, адвокат от Движението, каза, че законът дава на Бен Гвир опасни правомощия да се намесва в израелската политика, тъй като може да използва полицията, за да потуши антиправителствените настроения.
Йоав Сегаловиц, член на израелския Кнесет в опозиционната партия Йеш Атид и бивш служител на правоприлагащите органи, който оглавяваше отдела за разследвания и разузнаване на полицията, каза, че промените на Бен Гвир може да нанесат необратими щети, чието коригиране ще отнеме години. „Един политически човек никога не трябва да има власт над това как се използва полицията, защото полицията не е армия: полицията се занимава с гражданите; полицията се занимава с най-чувствителните въпроси“, каза Сегаловиц.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ