Радев: България постигна значителен икономически ефект от членството си в "Три морета"

За тези 10 години инициативата "Три морета" успя да обедини 13 държави-членки на ЕС с обща идея за засилване на социално-икономическото развитие чрез преодоляване на изоставането в инфраструктурната свързаност - енергийна, транспортна и дигитална. Но целесъобразността на тази инициатива се доказва особено по време на последните кризи - COVID-19, енергийната криза, войната в Украйна и се видя, че наистина ние имаме нужда от надеждна свързаност.
Това заяви пред медиите президентът Румен Радев, който участва в 10-ата среща на върха на инициативата "Три морета" във Варшава. Част от нея са 13 държави от Европейския съюз, разположени между Балтийско, Адриатическо и Черно море. Украйна и Молдова са асоциирани страни членки, а стратегически партньори са Германия, Европейската комисия, САЩ и Япония. Полша е домакин на юбилейното издание на инициативата, чиято цел е да стимулира икономическото развитие на страните от Централна и Източна Европа.
Радев заяви със задоволство, че България е успяла да постигне "значителен икономически ефект от членството в тази инициатива, като привлече две значителни инвестиции за около 200 милиона евро, забележете - 10 пъти повече от нашето национално вложение в инвестиционният фонд. И това са именно модернизация и разширяване на Пристанище Бургас и вложение във ВЕИ мощности".
"България предложи по време на нашето председателство в София, присъединяването на Гърция към инициативата, което засили нашата роля и носи допълнителни ползи, защото ускорява изграждането на транспортните, енергийни и дигитални коридори през нашата страна. А също така по време на нашето председателство на инициативата в София, ние предложихме създаването на иновационен фонд, който да ускори сътрудничеството в науката, научните изследвания и иновациите", посочи президентът, предава БНТ.
"Сега виждаме, колко е било далновидно това наше предложение, на фона на надпреварата в изкуствения интелект. Не само постигането на по-добро равномерно разпределение на научните изследователски центрове между Западна и Източна Европа е залог за по-голям инвестиционен интерес в нашия регион и ускоряване на икономическото и социално сближаване. И също така, нещо важно, войните конфликти около нашия регион изведоха постигането и гарантирането на сигурност като приоритет. Но не трябва да забравяме, че фокусът върху свързаност, върху конкурентоспособност са не по-малко важни за ЕС, отколкото превъоръжаването на континента. Защото само икономически силен и социално стабилен ЕС може да преодолее предизвикателствата и да гарантира своята сигурност", добави Румен Радев.
Президентът коментира и преговорите за мир в Украйна като изрази надежда по-скоро да се види реалната визия на Европа за постигане на мир, а не за продължаване на войната.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.