Радев към ДПС: Има риск от несъставяне на правителство

Радев към ДПС: Има риск от несъставяне на правителство

Много ще се радвам, ако бързо се състави правителство, но има риск и от несъставяне на правителство. И ако ние вървим по стандартната процедура с раздаването на мандатите, има риск това да доведе до неуспех и в законодателната дейност. Това заяви президентът Румен Радев по време на консултациите с ДПС, предшестващи връчването на първия мандат за съставяне на правителство. 

Радев попита представителите на партия ДПС как оценяват вероятността за съставяне на правителство, защото предизвикателствата пред този парламент и пред президентската институция са големи. Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ пък му подари малко баклава по повод началото на мюсюлманския празник Рамазан Байран. 

"Ние имаме две важни задачи - едната е съставяне на правителство с възможно най-широката парламентарна подкрепа възможно най-рано; другата е законодателната дейност - има важни закони, от които зависи бъдещето на страната. Трябва непременно да приемем някои закони, касаещи нашата европейска интеграция, както и законът за държавния бюджет. Много ще се радвам, ако бързо се състави правителство, но има риск и от несъставяне на правителство. И ако ние вървим по стандартната процедура с раздаването на мандатите, има риск това да доведе до неуспех и в законодателната дейност, което ще бъде със сериозни последствия за дългосрочната финансова стабилност на страната, за благосъстояните на българските граждани, за нашата европейска перспектива като пълноценна европейска интеграция", посочи Румен Радев. 

Президентът припомни на Карадайъ прогнозата, която е направил при предишните консултации, че на следващите избори ще бъде постигнат същия резултат. "Оказахте се прав. Още тогава вие призовавахте за нов поглед върху политическия процес в страната и търсене на нови подходи за формиране на управляващо мнозинство. Във вашата предизборна кампания заложихте на необходимостта да се търси диалог, разум и компромис в този политически процес и според мен това е една от причините да затвърдите солидното си присъствие в българския парламент", каза президентът Румен Радев на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ. 

Румен Радев попита представителите на движението какви са условията за това формацията да се превърне в конструктивен фактор при евентуалното съставяне на кабинет, след като обявиха, че ще бъдат опозиция на оформилото се мнозинство от първите две политически сили. 

"ДПС винаги е бил активен участник в приемането на закона за държавния бюджет. Как вие го виждате във времето, защото май месец е изпълнен с празници и почивни дни? Колко време е необходимо за приемане на бюджета, който ще бъде внесен от служебното правителство, защото към момента ние нямаме сигурност кога ще бъде сформирано редовно правителство, кога то ще може да изработи свои политики?", попита още президентът.

"Това, което казахте за предишните избори, че ние коментирахме, че българският народ е мъдър и след 12 годишното еднолично управление в България създава една и съща структура на Народното събрание, независимо кой е първи или втори и не овластява никого самостоятелно да има мнозинство и да може да управлява самостоятелно. Още тогава казахме, че петите ненужни избори ще произведат сходна структура на НС и това вече е факт", заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. 

Ако ние участваме в мнозинството в Народното събрание, което да излъчи редовен кабинет за решаване на проблемите на хората, ще се опитаме да направим така, че дневният ред на обществото да бъде дневен ред на политиците, на Народното събрание и на евентуалния редовен кабинет, посочи Карадайъ. 

Въпреки пет пъти избори, някои от уроците, според мен, все още трябва да ги научаваме, добави лидерът на ДПС. В подкрепа на думите си той изтъкна, че в изминалите 20 дни след изборите на 2 април е трябвало да се занимават със структуриране на мнозинство за редовен кабинет. "Ние наблюдаваме как първите две политически сили влязоха в полето на популизма да определят законопроекти, които да се разглеждат, без да има ясен субект, който да носи отговорността за тези действия", заяви Карадайъ. 

Самите участници в политическия живот не могат да надскочат личното и партийното си его. В смисъла на понятието диалог се влагат много различни неща. Всеки говори за диалог, но всеки го разбира по различен начин. А ние призоваваме от 2016 година за нормалност в политиката, а в основата на това е диалогът и отговорността пред гражданите, но всичко това може да се случи с разум, каза още Карадайъ. 

Относно законодателната програма, Карадайъ изтъкна, че част от законите са заложени от самите депутати като техни задачи. "Когато говорим за самите реформи, виждаме как различни субекти на политическия терен разбират различни неща, когато ползват понятието "реформа". 

По отношение на държавния бюджет, лидерът на ДПС заяви, че 3% дефицит е постижимо, но зависи в какъв срок трябва да се постигне този процент и на каква цена. 

"През 2001 г., след приватизацията, икономиката беше в разруха. В такава ситуация ДПС дойде на власт. При тази разбита икономика дългът беше над 17,5 млрд. лева. През 2009 г., когато излязохме от властта, дългът беше 1,5 млрд. лева. В края на 2020 г. стана 20,5 млрд. лева, което означава, че средно по 2 млрд. дълг сме трупали в периода на еднолично управление. Днес дългът вече е над 40 млрд. лева. Луксът да си правим пет пъти избори и да приемаме популистки бюджети водят до това", посочи лидерът на ДПС.

Президентът Румен Радев изтъкна, че България се нуждае от стабилно правителство, за да изпълни заложените си цели и изрази надежда ДПС да помогне в процеса за съставяне на редовен парламент, както и за оформянето на дългосрочните стратегически решения, които са важни за българското европейско развитие. 

Карадайъ уточни, че ДПС засега не е част от оформящото се мнозинство заради подхода и липсата на диалог. "Този подход по един или друг намин ни поставя на естественото ни място – след като не сме участвали в тези разговори и не сме част от оформящото се мнозинство, да сме в опозиция", каза Карадайъ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ