Разширява се обемът на информация за чуждестранните юридически лица с клон у нас

Разширява се обемът на информация за чуждестранните юридически лица с клон у нас

Да се разшири обемът на информация за българските дружества и чуждестранните юридически лица, регистрирали клон в България, реши парламентът с приети на първо четене промени в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, внесени от Министерския съвет. Измененията подкрепиха 142 народни представители, 29 бяха "против", нямаше "въздържали се", предава БТА.

Въвеждат се и образци на учредителните актове на дружество с ограничена отговорност и на еднолично дружество с ограничена отговорност, които ще бъдат подробно уредени с наредба, гласува Народното събрание.

Депутатите предвидиха Агенцията по вписванията да осигури възможност за получаване на информация за фирмата, правната форма, управителните и контролните органи, ликвидацията, несъстоятелността и заличаването на чуждестранно лице, регистрирало клон в България, както и данни за оповестените годишни финансови отчети на чуждестранното лице, като получената информация ще се отбелязва незабавно в Единния портал към Агенцията по вписванията.

Предложените изменения следват принципа на еднократност, който държавите членки трябва да прилагат в областта на дружественото право, като еднократно подадената от дружествата информация до публичните органи ще се обменя по електронен път между регистрите на държавите членки чрез Системата за взаимно свързване на бизнес регистрите, посочва вносителят - МС.

Законопроектът има за цел да транспонира в българското законодателство част от изискванията на Директива (ЕС) 2019/1151 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. за изменение на Директива (ЕС) 2017/1132 във връзка с използването на цифрови инструменти и процеси в областта на дружественото право.

С директивата се допълват съществуващите правила в областта на дружественото право на Европейския съюз по отношение на използването на цифрови решения в дружественото право, включително при учредяването на дружества и регистрацията на клонове, подаването на документи и обмен на информация за дружествата и техните клонове.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Бойко Борисов: Вече нямаме мнозинство за правителство, ГЕРБ, ИТН и БСП са малцинство със 100 депутати
Проект: Здравните кабинети в детски градини и училища с нови изисквания и дейности
Европейски рекорд за всички времена: Турция измери 50,5 градуса по Целзий
Меси получи наказание за отказа да играе в Мача на звездите в САЩ
Лятото не е само сезон - то е двигател на по-високите печалби в някои бизнеси
Поредна нощ на протести в Украйна: Демонстрантите обвиниха Зеленски в авторитаризъм
Как да се отървете от токсичния позитивизъм на работното място?
На днешната дата, 27 юли. Имен ден празнуват Добрин, Добри и Панталей