Урсула фон дер Лайен подкрепи призива на Йелън за твърда позиция срещу китайския свръхкапацитет

Урсула фон дер Лайен подкрепи призива на Йелън за твърда позиция срещу китайския свръхкапацитет

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че Европа трябва да говори твърдо с Китай за неговите предполагаеми нелоялни търговски практики, като повтори призива на финансовия министър на САЩ Джанет Йелън, отправен ден по-рано.

Преди пътуването на германския канцлер Олаф Шолц до Пекин по-късно тази седмица, Урсула фон дер Лайен посочи, че европейските компании трябва да имат същия достъп до пазара в Китай, какъвто имат китайските компании в Европа, според коментари, цитирани от Ройтерс и CNBC.

Тя също така призова германския лидер да заеме твърда позиция спрямо китайските власти по отношение на свръхкапацитета и нелоялните конкурентни практики.

Това се случва, след като в понеделник Йелън заяви пред CNBC, че не изключва всякакви мерки от страна на САЩ, включително потенциални мита, срещу Китай на фона на опасенията, че Пекин умишлено наводнява международните пазари с евтини продукти за зелена енергия.

"На този етап не бих изключила нищо. Трябва да държим всичко на масата. Искаме да работим с китайците, за да видим дали можем да намерим решение", каза тя в интервю за Сара Айзен от CNBC.

Загриженост за китайския свръхкапацитет

Китайският свръхкапацитет се превърна в основна точка на дипломатическо напрежение, като САЩ и техните съюзници оспорват факта, че свръхпроизводството и субсидираните стоки от Китай подбиват цените на местните предприятия.

От своя страна Китай отрича твърденията, като в понеделник министърът на търговията на Китай Уанг Вентао заяви, че възходът на китайската индустрия за зелени технологии - която включва електрически превозни средства (ЕПС), слънчеви панели и литиево-йонни батерии - е резултат от "постоянни иновации", според неговото министерство.

Той също така оспорва, че САЩ - чрез инициативи като Закона за намаляване на инфлацията - субсидират собствената си производствена индустрия.

В понеделник министърът на финансите Йелън заяви, че ако не може да се постигне разбирателство, други държави могат да проучат възможността за налагане на търговски ограничения на Китай.

Европейският съюз досега се противопоставяше на прилагането на такива мерки, предвид силните си търговски връзки с втората по големина икономика в света. По-специално Берлин не желае да наложи мита на пекинската индустрия за електромобили поради опасения от ответни мерки спрямо собствената си значителна автомобилна индустрия - ключов източник на германски износ за Китай.

В понеделник, преди тридневното си пътуване до Китай, канцлерът Шолц заяви, че е скептично настроен относно необходимостта от такива тарифи, съобщи негов говорител, според Ройтерс. Това се случва въпреки широкообхватната текуща проверка на ЕС за "дъмпинг" на субсидирани китайски електромобили в Европа.

Шолц трябва да пристигне в Китай в неделя на посещение, което ще включва среща с китайския президент Си Дзинпин и премиера Ли Цян. Според съобщения в медиите към него ще се присъединят трима министри и няколко ръководители от бизнес средите.

Посещението е второто за Шолц, откакто е канцлер, и първото му от ноември 2022 г. насам.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Франция оправда блогърите, които твърдяха, че Бриджит Макрон е мъж със сменен пол
Джейми Даймън с остро послание към Европа: Вие губите!
Британска суперяхта за 80 млн. паунда изгоря за 5 часа в елитния френски курорт Сен Тропе
Производителят на медицинските роботи da Vinci открива завод за 42 млрд. евро в Първомай
Неизвестно за известните: The Doors дават името, а Ерик Клептън е първият клиент на най-музикалното кафене в света
Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Националният съвет на "Продължаваме промяната" обсъжда внасяне на вот на недоверие наесен