Васил Терзиев: Назрял е моментът за въвеждане на "червена зона" за паркиране
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР кметът на София Васил Терзиев в коментар на идеята за създаване на "червена зона" за паркиране в столицата.
"Тя е стара. Смятаме, че вече е назрял моментът за въвеждане, за да се олекоти паркирането в дадени райони. В цял свят си има методика на работа. Когато минеш един процент на запълняемост, нужна е корекция на цените. Мислене за зонирането не е имало може би от 15 години. Това е наложителна промяна, която ще ни помогне да финансираме други неща. Има силно желание от доста райони да се придвижи това нещо", каза Терзиев.
Той посочи кои са приоритетите на администрацията му, отразени във вече внесения за обсъждане бюджет в Столичния общински съвет: "Фокус върху училища, детски градини и цялата образователна инфраструктура. За нас това е едната голяма тема. Другата е свързана с транспорт и инфраструктура. Много неща ще се направят, но има нужда да се промени приходната част на бюджета".
Никога не е имало привилегировано отношение към някои кметове, категоричен е Терзиев.
"Искам все повече районните кметове да имат тежест във всички решения. Посоката е да имат повече средства и възможности да правят добри неща за квартала си. Да не бъдат наказвани за това, че са от определена партия. Какво влиза в капиталовата програма е функция на разговорите, които са проведени с всички районни кметове и преценка какво и къде може да се направи. Има много неща, които гражданите не виждат - доколко има подземна инфраструктура, доколко има проблеми с отчуждаването. Проблемът е отново от градоустройството. Ще търсим постоянно решение за натрупаните проблеми. Има такива и в "Малинова долина", и в "Кръстова вада". Боря се да обърнем целия процес. Да има по-цялостно градоустройство и обезпечаване на инфраструктурата паралелно или преди започване на активната инвестиционна дейност", посочи кметът на София.
Активно се търси решение на проблема в "Захарна фабрика", обясни още Васил Терзиев.
"Част от семействата вече са настанени в центрове за временно настаняване. На други са им предложени опции, но те отказаха. Проблемът е труден за решаване, тъй като общината няма кой знае какви възможности да реагира в такива ситуации. Имаме седем хиляди чакащи за общински жилища. Търсим възможност как да им бъде предоставена някаква възможност за жилища, но чрез общински. Големият проблем е, че Столична община години наред е нехаела за дългосрочната си жилищна политика", каза той.
Терзиев заяви, че районният кмет го е уверил, че няма инвестиционен интерес.
Не се чувствам безпомощен, но се чувствам ядосан по казуса с Братоев, заяви столичният гардоначалник в предаването "12+3". "Той ще има продължение. Ние няма да се откажем. Това е най-важната система за града. Смятаме отново да внесем доклад и този път да се намери подкрепа. Не е това начинът да направиш преврат в такова ключово дружество и то през главата на принципала си".
Терзиев обясни, че "Топлофикация София" продължава да трупа задължения. По тази причина в Общината е създадена работна група, която да се занимава с трайното решаване на този проблем. Дружеството има малко над два милиарда задължения, каза още кметът. "Има нужда от законови промени. Част от дълга се натрупва заради тежкото олихвяване на техните задължения. Трябва да се възложат одити и да се прецени дали ще върви в посока на концесия, или някакви алтернативни форми за оздравяване. Това дружество може да е голям актив, а не тежък пасив за града и за държавата", добави той.
Кметът на София коментира упреците, отправени от Борис Бонев към Адриана Попова, която е част от екипа на столичния кмет, но беше определена като "сив кардинал" в Общината. "Тя е част от моя екип. Беше съветник, след това временно изпълняващ длъжността главен секретар. Може би заради стила й на рабта към нея има нападки. Бих искал да се фокусираме върху решаване на проблемите на София, е не на тези на "Спаси София". Кметът очаква формацията на Борис Бонев да бъде конструктивна опозиция в Общинския съвет. Дългосрочно ще намерим общ език, вярва Терзиев.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Lilly е в напреднали преговори за придобиване на Kelonia Therapeutics
Бизнес |Германия свиква Съвета за национална сигурност заради ситуацията с горивата
Свят |При 100% обработени протоколи: Пет партии в парламента, Прогресивна България печели, ГЕРБ - втори, ПП-ДБ - трети
България |ФБР обяви очаквани нови арести във връзка с изборите в САЩ през 2020 г.
Свят |Трайков: Изпратена е покана за преговори с турската страна по договора с „Боташ“
Енергетика |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 20 до 26 април
Хороскоп |На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
На днешната дата |При 78,24% обработени протоколи: „Прогресивна България“ води с 44,5%, втори са ПП-ДБ с 13,7%
Политика |Колко партии в новата българска история са постигали пълно мнозинство?
Политика |Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Политика |Паралелно преброяване на 95%: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Политика |ADVERTORIAL
Българската Pontica Solutions се превърна в предпочитан партньор на световните финтех лидери
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
Коментари
Няма въведени кометари.