Война на изтощение и дезертьорства измъчват украинската армия

 Война на изтощение и дезертьорства измъчват украинската армия

Анастасия, украински боен медик, се присъедини доброволно към армията през 2022 г. Тя нямаше военен или медицински опит, но искаше да помогне на ранени украински войници в тиловите болници и планираше да остане далеч от битката. Миналата есен, докато беше в отпуск по медицински причини, тя откри, че командването на армията я е прехвърлило в една от най-горещите точки на войната на Русия срещу Украйна, близо до Курахово в източната област Донецк, пише POLITICO.

„Когато пристигнах, нямах дори основно военно обучение. Бившето ми командване е фалшифицирало документите ми“, каза Анастасия, която поиска да бъде идентифицирана само с малкото си име. Военни представители отрекоха това да се е случило.

Анастасия каза, че новите ѝ другари ѝ помагат да се адаптира: „Вече в тази нова бригада шофьорите ме научиха как да сглобявам пистолет и [ми] помогнаха много.“

Нейната история се повтаря в цяла Украйна, докато военните на страната се борят да запълнят недостига на персонал, причинен от битката срещу безмилостното - бавно, но кърваво - настъпление на Русия в Източна Украйна.

Главнокомандващият на Украйна Александър Сирски издаде заповед на 11 януари за прехвърляне на над 5000 военнослужещи от ВВС към сухопътните сили. Това предизвика тревога, че Украйна жертва висококвалифицирани специалисти, които няма да може да замени, за да се присъединят към фронтовата битка.

Сърски обаче настоя, че няма да прехвърля „незаменим“ персонал.

Въпросът се забелязва във Вашингтон. „Проблемът, пред който е изправена Украйна, не е, че им свършват парите, а, че им свършват украинците“, каза държавният секретар на САЩ Марко Рубио по време на изслушването си за потвърждение.

Ситуацията напряга армията, с нарастващ брой зле обучени и изтощени войници, трудности при набирането на нови войници и арести на уважавани и популярни бойни офицери.

Това се превръща в политически проблем за Киев, тъй като той се опитва да демонстрира на президента на САЩ Доналд Тръмп, че има смисъл да продължи да подкрепя Украйна, докато той настоява за бързо прекратяване на войната.

Проблеми с лидерството

Проблемите на фронтовата линия повдигат въпроси относно качеството на военното командване на Украйна, което се опитва да премине от твърда сила в съветски стил към такава, базирана на западните принципи, докато води екзистенциална война.

Съвременната война се развива бързо. Тя  е технически, сложна и непредвидима. Изисква офицери, които са предприемчиви [и] желаят да поемат рискове, [които могат] да спорят по случай и да се справят с войници, които може да са по-квалифицирани от тях“, каза Глен Грант, бивш офицер от британската армия и експерт по отбраната в Baltic Security Foundation следи военните реформи в Украйна през последното десетилетие.

„Слабите командири мразят тези хора и или се опитват да ги накарат да млъкнат чрез бюрокрация и тормоз, или да ги отстранят напълно. Екипите за инспекция са най-голямото зло за армията, тъй като те искат съответствие в съветски стил", добави той.

Анастасия потвърди думите му.

„Под командването на Сирски Генералният щаб се превърна в група лоялисти. С много от командирите сменени заради хората на Сирски, на които им пука малко и искат да докладват само победи на по-висшия щаб, без значение колко животи коства това“, каза тя.

Пресслужбата на Генералния щаб на Украйна, която ръководи оперативното управление на въоръжените сили, отрече обвиненията в отговор на POLITICO.

„Един от основните принципи е ценността на живота на личния състав, който осигурява дългосрочната бойна готовност и стабилност на колектива“, се казва в имейла.

Въпреки че висшето командване отказа да обсъжда публично каквито и да било проблеми, пред които е изправена украинската армия, тъй като това може да навреди на операциите срещу Русия, то призна, че има случаи на дезертиране - нещо, което според него се разглежда.

 „Необходим е системен подход, който обхваща както управленски, така и психологически аспекти“, казаха от Генералния щаб. Киев има за цел да засили комуникацията и доверието между командването и войниците, както и обучението, медицинската и психологическата подкрепа за своите войски.

Кърваво бойно поле

Пукнатините, които се появяват в украинската армия, са причинени от огромния мащаб на кръвопролитието.

През декември украинският президент Володимир Зеленски каза, че Киев е загубил повече от 43 000 войници, убити в битка с повече от 370 000 ранени за почти три години битки.

Кремъл не разкрива жертви, но Сирски изчисли, че само през 2024 г. Русия е загубила 150 000 войници убити и повече от 400 000 ранени. Генералният щаб на Украйна заяви, че Русия е загубила 818 740 войници убити или ранени от началото на пълномащабната война.

Въпреки че Сирски каза, че загубите на Русия са „много пъти по-големи“ от тези на Украйна, въздействието се усеща на фронта.

Както във всеки конфликт, продължаващ повече от година, колкото по-дълго продължава войната, толкова по-малко професионални войници остават на фронтовата линия. В същото време има нарастваща нужда от набиране и обучение на хора от цивилния живот, които нямат предишен военен опит“, каза Олена Трегуб, изпълнителен директор на Независимата комисия за борба с корупцията и член на Обществената комисия за борба с корупцията при Министерството на отбраната.

„Тези хора често са психологически и физически неподготвени за битка и тяхната адаптация отнема време. Това е неизбежно предизвикателство, пред което е изправена Украйна – както и всяка друга страна, която би попаднала в такава продължителна война“, добави тя.

Проблемите с персонала излизат на преден план, докато Украйна се бори да забави напредъка на Русия. От май Кремъл си върна част от района на Харков, освободен от Украйна през 2022 г., и завзе около 2800 квадратни километра земя - около 0,4 процента от територията на Украйна.

Руснаците сега затварят хватката си върху източния логистичен център Покровск - което води до повече обвинения срещу висшето командване.

„Основната причина за катастрофата в Покровското направление е висшето командване, което поставя нереалистични задачи на частите. Генерали, които не разбират възможностите на подразделенията и не се ориентират в обстановката на фронтовата линия“, каза Сергей Филимонов, командир на отделния батальон „Вълците Da Vinci“ на украинската армия, в публикация през декември в Telegram.

Междувременно руснаците се сблъскват със собствените си проблеми, опитвайки се да изтласкат Украйна от курския издатък с помощта на севернокорейски войници. Въпреки седмиците на безмилостни атаки, които унищожиха корейците, украинците се задържат.

Нужда от промяна

"На хартия има много хора на фронтовата линия, много оръжие, много техника, дават им боеприпаси — и фронтът се разпада. Не защото хората не се бият, а защото има хаос в командването“, каза Тарас Чмут, виден украински военен експерт и ръководител на фондацията „Върни се жив“, която помага на украинската армия, пред в. „Украинска правда“ през декември.

Наскоро украинските служби за сигурност арестуваха двама генерали от украинската армия по подозрение в „неадекватна защита на района на Харков“ по време на руска офанзива миналата година. Бившият командир на 155-та бригада също беше арестуван за укриване на дезертьорства по време на обучение във Франция.

Сирски може да бъде призован като свидетел.

Някои украински депутати твърдят, че арестите са политически мотивирани.  „Подобни действия не само подкопават доверието в армията по време на война, но и представляват директна заплаха за отбранителните способности на страната. Това се отразява негативно както на морала на военните, така и на общественото доверие, отслабвайки националното единство в решаващ момент от борбата за независимост“, споделя Роман Костенко, военен ветеран и опозиционен украински депутат, който е секретар на комисията по отбрана в украинския парламент.

Има и критики за начина, по който военните включват новобранци в армията. Някои смятат, че новите войници трябва да бъдат смесени с ветерани, за да ги научат как да оцеляват на бойното поле. Има оплаквания, че висшето командване вместо това поставя необучени новобранци в нови бригади и след това хвърля неопитните части в най-горещите битки.

Призивите за промяна нарастват. Това е довело до провали на бойното поле, каза командирът Филимонов.

„Ако войник попадне в част, където... чувства, че командването знае какво да прави, войникът се опитва да остане там на всяка цена. Ако командването го изпрати на позиция веднага след обучение в Европа или след основно военно обучение в Украйна без допълнителна работа с него, той или умира, или се самоотлъчва“, каза Филимонов.

Въпреки нарастващите проблеми, украинската армия продължава да се реформира. Преминава се към по-модерна структура в западен стил, която повишава ефективността на командването и също така изчиства много бюрокрация и ускорява решенията чрез цифровизиране на ключови процеси, каза Трегуб, служител за борба с корупцията.

Анастасия иска да остане на новата си длъжност, въпреки че се оплаква от решението да бъде изпратена на фронта. „Можех да се откажа от свободата заради тази несправедливост, но това не е моят път. Момчетата имат нужда от мен тук“, каза тя.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ