Западът настоява Китай да попречи на Иран за евентуална атака срещу Израел
Западните дипломати засилиха натиска върху Китай да попречи на Иран да ескалира напрежението в Близкия изток с директен ответен удар срещу Израел, съобщи CNBC .
Американският държавен секретар Антъни Блинкен по-рано тази седмица разговаря с китайския външен министър Уан И и други негови колеги в Турция и Саудитска Арабия на фона на нарастващите страхове от ответни действия от страна на Техеран срещу Израел.
Блинкен поиска от министрите на външните работи „да изяснят, че ескалацията не е в интерес на никого и че страните трябва да призоват Иран да не ескалира“, каза в четвъртък говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър.
„Също така се ангажирахме с европейските съюзници и партньори през последните няколко дни и ги призовахме също да изпратят ясно послание на Иран, че ескалацията не е в интерес на Иран, не е в интерес на региона и не е в интерес на света. ”
Германия, чийто канцлер Олаф Шолц е на посещение в Китай следващата седмица, също е в контакт с Пекин по въпроса за Иран, където Китай има влияние, според информация на Ройтерс, цитираща германски официални лица.
Външните министри на Обединеното кралство и Австралия в четвъртък призоваха Иран да не задълбочава конфликта.
„Днес изясних на външния министър [Хосеин] Амир-Абдолахян, че Иран не трябва да въвлича Близкия изток в по-широк конфликт“, каза британският министър Дейвид Камерън в четвъртък в социалните медии. „Дълбоко съм загрижен за потенциала за грешни изчисления, водещи до по-нататъшно насилие.“
Австралийката Пени Уонг също каза, че е призовала Иран да „използва влиянието си в региона за насърчаване на стабилността“.
Амир-Абдолахян отбеляза, че е разговарял и с германския външен министър Аналена Бербок и е отговорил на тримата си колеги в социалните медии.
Той каза, че когато Израел „погазва международното право и Виенската конвенция и нарушава имунитета на дипломатическите агенти и помещения, и СС на ООН [Съвета за сигурност на ООН] не е в състояние да излезе с изявление, осъждащо терористичната атака срещу иранското посолство в Дамаск , легитимната защита с цел наказване на агресора се превръща в необходимост.
Израелското външно министерство не отговори веднага на искане за коментар относно изявлението.
"Който ни нарани, ние ще му навредим"
Всяка директна атака от Иран на израелска територия вероятно ще засили международното въздействие на конфликта в Газа, който се отрази на пазарите чрез по-високите цени на петрола и търговските смущения, причинени от йеменските атаки в Червено море. Израелските отбранителни сили, израелското външно министерство и Държавният департамент на САЩ не отговориха незабавно на исканията на CNBC за коментар относно възможността за такава офанзива - което рискува израелска реакция.
„Ние сме определили едно просто правило: Който ни нарани, ние ще му навредим. Ние сме готови да отговорим на всички нужди за сигурност на Държавата Израел, както в отбрана, така и в нападение“, каза израелският премиер Бенямин Нетаняху след посещение във военновъздушната база Тел Ноф, според коментари, публикувани от кабинета му в четвъртък.
Вашингтон изрази своята солидарност с Израел, въпреки че подкрепата изглежда леко е намаляла, след като израелските удари убиха седем хуманитарни работници в ивицата Газа, което по-късно Израел квалифицира като „сериозна грешка“.
Президентът на САЩ Джо Байдън каза в четвъртък, че Иран „заплашва с голяма и значима атака срещу Израел“. „Както казах на министър-председателя Нетаняху, нашият ангажимент към сигурността на Израел срещу тези заплахи от Иран и неговите подставени лица е железен“, добави той.
Американски и европейски служители стъпват по тънка линия с Китай, заклеймявайки страната като търговски риск, като същевременно я призовават да използва значителното си дипломатическо влияние върху страни, изолирани от западните санкции.
Пекин е критичен търговски партньор на Русия и Иран като един от последните получатели на техния износ на петрол. Трите страни също така са членове на водената от Китай коалиция на нововъзникващите пазари БРИКС.
Иран отвръща на удара
Войната на Израел срещу подкрепяната от Техеран палестинска групировка Хамас започна през октомври след терористична атака от въоръжените групи. Израел също разменя удари с фракции в Ливан, Йемен и Сирия, които смята за ирански подставени лица.
Близкият съюзник на Израел Вашингтон многократно предупреди Техеран да не се намесва в конфликта в ивицата Газа. От своя страна Техеран настоява, че не ръководи въоръжените групи в техните офанзиви, но преди това похвали терористичната атака на Хамас от 7 октомври. Напрежението нарасна в началото на този месец, когато седем ирански военни съветници, включително висши служители, бяха убити при предполагаем израелски удар срещу консулството на Иран в сирийската столица Дамаск на 1 април. Израел не е поел отговорност за инцидента.
В сряда лидерът на Иран аятолах Али Хаменей каза, че Израел "трябва да бъде наказан и ще бъде наказан" за убийствата в Дамаск.
„Консулствата и посолствата на всяка държава се считат за територия на тази страна. Когато атакуват нашето консулство, това означава, че са атакували нашата земя“, каза той, според държавната информационна агенция на Ислямската република на Иран.
„Ако Иран атакува от своя територия – Израел ще реагира и ще атакува в Иран“, отговори израелският външен министър Израел Кац.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.