Зарков за охраната на Сарафов: Безпрецедентна ситуация

Зарков за охраната на Сарафов: Безпрецедентна ситуация

Зарков за охраната на Сарафов: Безпрецедентна ситуация

Охраната на заместник главния прокурор Борислав Сарафов е назначена още на 15 май и ще продължи, колкото е необходимо. Това обясни от парламентарната трибуна правосъдният министър Крум Зарков в отговор на въпрос от бившия правосъден министър и настоящ депутат от ПП-ДБ Надежда Йорданова.

"Ситуацията е безпрецедентна. Специфичното в случая е, че по нормалния ред административният ръководител би трябвало да информира за застрашен магистрат, а в тази ситуация въпросният магистрат се чувства застрашен именно от своя административен ръководител - в случая Иван Гешев. Ситуацията е следната – Борислав Сарафов е под охрана на ГД "Охрана" на Министерството на правосъдието. Няма определен срок, за който е назначена тази охрана. Тя ще продължи, колкото е необходимо.", обясни Зарков. 

Той уточни, че тук не става дума за защитени свидетели, а за застрашени магистрати и това е друга хипотеза. "Правното основание, по което се предоставя охрана на магистрати, е член 391 от Закона за съдебната власт и по-точно неговата точка трета на алинея трета, според която Главна дирекция "Охрана" организира и осъществява охраната на съдии, прокурори и следователи, при условия и по ред, определени с инструкция на министъра на правосъдието, съгласувана с пленума на Висшия съдебен съвет. Аз бях уведомен и приех това решение на специалистите да поставим г-н Сарафов под охрана още вечерта на 15 май", поясни Крум Зарков.

Относно ползването на т.нар. "Регентска вила", правосъднията министър припомни, че през 2016 г. с промени в законодателството управлението на част от имуществото на воденото от него ведомство е преминало към Прокуратурата.

"Имотът в к.к. "Боровец", по-известен като "Регентска къща", е предоставен от Висшия съдебен съвет (ВСС) на главния прокурор през 2017 година. Тогава се възлага стопанисването на серия имоти, включително този, на двама административни ръководители – част на председателя на Върховния административен съд, и част на главния прокурор. Отговорният за стопанисване на сградата е главният прокурор, а дали тя се използва по предназначение е отговорен ВСС", обясни Зарков.

Думите му бяха повод изявлението на директора на Националната следствена служба и заместник главен прокурор Борислав Сарафов, който преди дни каза, че главният прокурор използва вилата на регентите, която е служебна база на прокуратурата, като лична резиденция, както и два бронирани автомобила, купени с пари на прокуратурата.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ