След конструктивна среща с премиера зърнопроизводители се надяват да не се стигне до протест
Конструктивна е била срещата с премиера Николай Денков със зърнопроизводители вчера, надяваме се да не се стигне до протест. Това заяви в ефира на БНТ Радослав Христов, член на УС на НАЗ и председател на Тракийския съюз на зърнопроизводителите.
"Хубавото е, че срещата се състои преди протест и се надявам да няма протест. Срещата е минала конструктивно, обсъдени са всички искания. Първата точка е свързана с директно подпомагане на всички сектори. Две години земеделският сектор получаваше подпомагане по украинската помощ без сектор "Зърнопроизводство". Настояваме и сектор "Зърнопроизводство" да бъде включен в украинската помощ. Налага се поради това, което се случва не само в българския, но и на световния пазар. Пазарът е залят от украински стоки, които занижават цените и намаляват доходите на земеделските производители", категоричен е Радослав Христов.
Той призова за балансирано подпомагане на всички сектори в земеделието на базата на разумни разчети.
"Останалите точки, обсъдени на преговорите вчера, са свързани със законодателни инициативи. От много време алармираме, че в ЕС има дисбаланс при разпределението на субсидиите. В Гърция фермерите получават по 110 лв на декар, в България получаваме 20 лв. на декар. Разликата е 1 към 5. Равноправен член на ЕС сме само на приказки. Знаем, че трудно се водят такива преговори за бюджета на общността, но това не бива да ни спира", допълни Христов.
Според думите му, от ноември миналата година е обявена необходимост и за среща с финансовия министър Асен Василев, която така и не е насрочена. "Вчера също не беше на срещата, което е лош сигнал. Надявам се това да не е умишлено, защото се говори за пари от бюджета и той е човекът, който взема едни от последните решения", категоричен е Радослав Христов.
Припомняме, че вчера вечерта премиерът Николай Денков се срещна в Министерския съвет с представителите на браншови организации на земеделски производители.
"Част от дискусията бяха свързана с това, че двете страни в тази дискусия влизат от различни гледни точки – от една страна в бюджета имаме увеличение спрямо миналата година, около 500 млн. лв. повече в аграрния сектор спрямо 2023 г. От друга страна има затруднения в сектора и трябва да се намери пресечната точка и балансът. Трябва да е ясно какво точно се дефинира като критични зони в аграрния сектор, кои са най-пострадалите сектори и съответно как те би трябвало да бъдат подкрепени без да се раздават средства, неотчитайки съответните специфики", каза след срещата премиерът акад. Николай Денков. Той посочи, че двете страни са очертали три групи проблеми, които трябва да се вземат под внимание, предава БТА.
"Трябва максимално бързо, в рамките на тази седмица, представители и на Камарата, и на Асоциацията, заедно с Министерството на земеделието да прегледат цялата информация, която е налична и да предложат варианти за решение, които след това ще обсъдим заедно. Това ще стане през следващата седмица и с Министерството на финансите, така че да се види какви са възможностите за подкрепа и по отношение на пострадалите сектори от природните бедствия, и от войната в Украйна. Структурирахме процес, който да продължи и през следващите дни, планирахме и среща през следващата седмица. Това беше задачата през тези 2,5 часа", обобщи резултатите от срещата Николай Денков.
Срещата на земеделските производители с премиера беше изключително конструктивна, заяви министърът на земеделието и храните Кирил Вътев и изрази надежда, че всички участници в нея излизат с повече оптимизъм.
"Беше важно да се разбере, че говорим за нещо изключително нужно. Намерихме механизъм за следващите дни и се надяваме, че до края на седмицата ще изчистим нуждите и ставките сектор по сектор, за да може следващата седмица да разпишем черно на бяло какво е нужно", заяви Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Председателят на Националната асоциация на козевъдите и овцевъдите Симеон Караколев допълни, че следващата седмица ще предложат меморандум и пакет от законодателни промени, които са крайно нужни.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.