Избирателната активност в страната към 13.00 ч.

Общество

Избирателната активност към 13.00 часа за територията на цялата страна е 23.24%, по данни на ЦИК. Както ви информирахме по-рано днес, Централната избирателна комисия дава междинни данни в 10.00 ч., 13.00 ч. и в 17.00 ч.До 13.00 часа са гласували 1 603 988 избиратели от общо 6 875 199 души, имащи право на глас

Вижте и Изборите в цифри

До 13.00 часа са гласували 1 603 988 избиратели. За сравнение избирателната активност към 13.00 ч. на парламентарните избори през 2013 г. е била 27.47 %., което означава, че в днешния ден тя е малко по-ниска. Същата тенденция сочеха и междинните данни за активността към 10.00 ч.

Вижте и Избирателната активност до 10.00 ч. днес

Жалбите за изборни нарушения към 14.00 ч. днес са 15, а сигналите - 77, съобщи на брифинг говорителят на ЦИК - Камелия Нейкова

„Няма съществено значение дали е жалба или сигнал, защото хората, които ги подават, ги именуват, както преценят. 23 от тях са свързани с осъществяване на предизборна агитация в днешния ден", посочи Нейкова. Други сигнали и жалби са свързани с работата на Секционните избирателни комисии, например, неоткъсване на номера на бюлетината, след като избирателят е гласувал. В някои секционни комисии това се е случвало преди избирателя да влезе да отбележи своя вот. Има и сигнали, че членове на комисията са си позволили да дават указания как да се попълва бюлетината, или кое да не се попълва, каза още Камелия Нейкова.

Получихме сигнал от един от изборните райони за секционна комисия, в която инструктират гласоподавателите да не пишат нищо в дясната част на бюлетината, където е преференциалният вот, посочи на свой ред и представителят на ЦИК, Цветозар Томов.
„ Необходимо е хората да знаят за преференциалния вот и никаква Секционна изборна комисия не може да ги инструктира в коя част на бюлетината трябва да гласуват. В последния час много са нараснали сигналите за манипулиране или контролиране на гласуването. До 13.00 часа е имало 2 такива сигнала, до 14.00 часа те са вече 9”, каза още Томов.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство