Кристалина Георгиева: Правителствата да помислят дали при референдуми са готови за отговорите

Кристалина Георгиева: Правителствата да помислят дали при референдуми са готови за отговорите

Кристалина Георгиева: Правителствата да помислят дали при референдуми са готови за отговорите

Британският референдум ще накара европейските правителства да помислят дали, когато задават въпрос на народите си, са готови за отговора, коментира заместник-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева след гласуването във Великобритания за напускането на ЕС.

Дали референдуми ще се проведат скоро по тази тема и в други държави от ЕС, е трудно да предскажа, цитира думите й Дарик.

В британското гласуване има много емоции - не само свързани с ЕС, но и с вътрешни фактори и локални проблеми. Когато се взима решение от този характер, трябва да се мисли за закона за неочакваните последици", отбеляза Георгиева.

И тя, както повечето европейски политици, определи резултата от гласуването като шок.

Това е много сериозна криза. Голямата, екзистенциална тема пред нас в Европа, е можем ли да имаме съюз, в който тези от нас, които се нуждаят и искат по-голяма взаимозависимост, да могат да го направят, а тези, които не се нуждаят или не искат да се интегрират повече, да могат да функционират в рамките на ЕС. Всички осъзнаваме, че имаме голяма нужда да осмислим къде се намираме днес и къде искаме да бъдем, добави Кристалина Георгиева.

Тя посочи, че европейските институции трябва да са по-близо до хората и да разбират кое ги привлича и кое ги отблъсква в ЕС в днешния му вид и да го направят по-добър и отговарящ на очакванията им.

По думите й, след като решението е факт, първият и най-важният извод за ЕК е, че трябва да се концентрира върху успокояване на турбулентната ситуация възможно най-бързо. Едва след това, заедно с Европейския съвет, да направи оценка какъв да бъде ЕС.

Кристалина Георгиева припомни, че от 2008 г. общоността преминава от криза в криза - финансова, икономическа, на еврозоната, в Гърция, бежанска, тероризъм и добави: „Днешните кризи не са възпитани, не си чакат реда да мине едната и тогава да дойде другата. В тези условия е много изкусително държавите да национализират успехите и да колективизират проблемите. Надявам се в резултат на тази криза да видим по-голямо единство. Силата на Европа идва от това да сме заедно“.

"Трябва да бъдем честни - имаше много агресивна кампания за напускането на Великобритания, много от лозунгите не отговарят на истината. Но трябва да си признаем, че трябва по-добре да разбираме защо хората в Европа и Великобритания са толкова притеснени за настоящето и бъдещето си. Ако погледнем структурата на гласуването, младите хора гласуват да останат, а по-възрастните и по-малко образованите гласуват за напускане на ЕС. Трябва да мислим какво можем да направим, че да няма такова силно разделение", коментира българският еврокомисар.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ