САЩ шпионирали трима френски президенти

САЩ шпионирали трима френски президенти

САЩ шпионирали трима френски президенти

Трима френски президенти – Жак Ширак, Никола Саркози и Франсоа Оланд, са били шпионирани от американската Агенция за национална сигурност от 2006 до 2012 г. Това разкритие правят едновременно изданията Уикилийкс, Медиапар и Либерасион. 

Засега Елисейският дворец няма официална реакция на новия скандал за подслушване, но снощи президентът Оланд свика тази сутрин заседание за съвета за сигурност.

Изданията съобщават за 5 аналитични доклада, основани на прихванати съобщения и предназначени за АНС и разузнавателната общност на САЩ. 

Съдържанието на разговорите не е изненадващо. През 2008 г., например, Никола Саркози се определя като „единствения, способен да даде решение за финансовата криза” и заявява, че „за пръв път САЩ не са реагирали като лидер в глобалната криза и Франция може да вземе инициативата”. От обкръжението на Сакрози коментираха, че шпионажът е недопустим, още повече между съюзници.

Изтеклите документи с гриф „строго секретно” обаче за пръв път показват до какво количество информация от най-високото ниво на френската държава е имало достъп американското разузнаване.

Подслушването е продължило най-малко до влизането на сегашния президент Оланд в Елисейския дворец. Документ от 22 май 2012 г. – само 3 дни след встъпването му в длъжност, разкрива желанието на Оланд да организира тайна среща с германската опозиция за евентуалното излизане на Гърция от еврозоната. Тази среща се е състояла месец по-късно.

Документ, който Либерасион датира от 2010 г., показва телефонните номера, от които се интересува АНС. Сред тях са телефоните на президента (тогава Саркози), на някои от най-близките у сътрудници, на говорителя на външното министерство, на държавния секретар, на секретаря по европейските въпроси. По-тревожното е, че в списъка е телефонът за вътрешна комуникация с изпълнителната власт, коментират френски издания.

Не е ясно как са били засичани тези разговори – дали с устройства в американското посолство, разположено близо до Елисейския дворец, или с други средства, например чрез антени на германското разузнаване, както смята изданието Медиапар. Не е ясно и дали са следени телефонни разговори или електронна поща.

Говорителят на американския Съвет за национална сигурност Нед Паркър отрече информацията, публикувана от трите издания. Той заяви, че Франсоа Оланд не е бил и няма да бъде цел на подслушване. По думите му САЩ осъществяват операции за наблюдение в чужбина само ако има причина, свързана с националната сигурност. В изказването Паркър обаче не споменава нищо за подслушването на Ширак и Саркози.

Шпионирането между съюзници не е рядкост, коментира Фигаро и припомня за скандала от лятото на 2013 г. след разкритията на бившия консултант на АНС Едуард Сноудън, че мобилният телефон на канцлера Ангела Меркел е бил подслушван няколко години от американските служби. Малко по-късно се разбра, е френското президентство и френското външно министерство са били подслушвани в продължение на години от германското разузнаване по силата на споразумение за сътрудничество с американските служби.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ