От бяло до черно - всички цветове на пиара

От бяло до черно - всички цветове на пиара

От бяло до черно - всички цветове на пиара

Пиарът е сложна наука с много нюанси. Подобно на художник, добрият пиар специалист подготвя за аудиторията картини на случващото се. За да се справи с тази задача, той трябва умело да работи с различните нюанси на PR палитрата, а и често му се налага да смесва бои. Как правилно да използваме палитрата от PR технологии? Какви нюанси трябва да се предпочитат при оформянето на имиджа на компанията и кои трябва да се избягват?

Черен PR

Първата цветова асоциация, за която се сеща човек стане ли дума за връзката цветове-PR е черното. Черният PR се занимава с разпространение на невярна информация за продукт, компания или лице. Неговите технологии са поръчкови негативни коментари, твърдения, съобщения и статии, публикувани с цел компрометиране на имиджа на конкурент. Често, достатъчно е да се публикува компромат за съперника.

Практиката на черния PR се използва по-често по отношение на политици, звезди, общественици. Появяват се например материали, които дискредитират репутацията на опонент по време на предизборна или рекламна кампания. Черният PR не е табу и в други области, главно в тези, където има висока конкуренция.

Бял PR

Щом има "окалящ" черен, трябва да има и "чист", бял PR. Това е  „правилният“ PR, който се основава на откритостта на компания или дадена личност. Тук информацията е възможно най-прозрачна и вярна. Без разкрасяване, преувеличение, без фиксиране върху конкуренти. Белият PR се фокусира върху ползите, предимствата на компания или личност, на положителните качества.

Целта на белия PR е да разпространява изключително надеждни данни. Бялото е основният цвят на PR-а, основата на бъдещата „картина“ при създаване на изображение. Той формира правилния имидж и изгражда правилните връзки между марката и нейните потребители.

Сив PR

На границата между черно и бяло, както и при смесване на тези цветове, се получава сивия PR. Неговата задача е да въздейства върху подсъзнанието на публиката, влияейки косвено върху имиджа. Такъв PR може да се сравни с реклама, чийто източник е засекретен. За разлика от черния PR, сивият не включва директна измама. От друга страна, той далеч не е толкова "прозрачен" като белия си "брат".

Ако използвате в работата си по управление на репутацията публикуване на рецензии за компанията и продукта, написани от служители, това са точно примери за сиви PR технологии. Или ако вашата марка ненадейно „светва“  в неприятна ситуация - това също са сиви PR технологии. Например марка попада в сюжет за убийство или грабеж. Да, тя няма нищо общо с престъплението, но подсъзнателно се свързва с него.

Зелен PR

Зеленият PR предполага социално отговорна позиция на компания или човек - когато положителното познаване на марката се формира чрез действия, насочени към грижа за природата и околната среда. Например, компания декларира, че използва екологично чисти суровини и материали в производството и не тества козметика върху животни. Човек или компания, която подкрепя благотворителни проекти, също е технология на зеления PR.

Жълт PR

„Жълтенията” привлича вниманието към скандални събития с помощта на провокативни средства. Жълтите PR технологии включват публикуване на компрометиращи снимки, скандали, преувеличени сензации, шокиращи подробности от личния живот, изявления по „забранени“ теми. Този тип PR често се използва от звезди, чиято кариера отдавна е приключила. В опит да привлекат вниманието към себе си, те шокират публиката, преследвайки целта „да не бъдат забравени“. Жълтият пиар се справя със задачата си, но често с цената на оскърбяване на обществения морал и ценности.

Розов PR

Да, и този цвят е в PR палитрата. По аналогия с "розовите очила" той има за цел да въздейства на аудитория, която е склонна да вярва в небивалици. Розовият PR лансира илюзии и митове сред масите. Той призовава да се вярва в светло бъдеще или минало, дори и то да няма общо с действителността. Розовите PR технологии са сърцераздирателни и трогателни истории, които разказват за трудния път към успеха и препятствията по този път. За врагове, завистници и недоброжелатели, които са пречели. И как въпреки трудностите се е стигнало до победа. Задачата на розовия PR е да събуди състрадание в публиката и да я накара да повярва в легендата. Различни красиви и често твърде досадни истории за зашеметяващ успех са обичайните технологии на розовия PR .

Златен PR

Той създава имидж на базата на ценова политика. Златният PR поставя основен акцент върху цената и ползата за клиента, като обещава "планини от злато" в резултат на сътрудничеството с даден бранд. Този тип PR е предпочитан от компании, произвеждащи луксозни стоки и от бизнеса в сферата на финансовия сектор.

Както виждате цветовата палитра на PR e доста богата. Задачата на специалиста е да избере правилния цвят за конкретна задача. Защото, независимо какъв ще е той, винаги ще си остане такъв.

По материали от Е-executive

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ