Новата рекламна епоха на трезвеника

Новата рекламна епоха на трезвеника

Преди 20 години, който искаше да заснеме хубав филм за модерни хора, се обръщаше към рекламна агенция. Очакваше се, че рекламната индустрия е мястото, където човек можеше да намери красиви мъже и жени в луксозни офиси, работещи над идейни неща. Те живееха в ефектни апартаменти, вечеряха в скъпи ресторанти и посещаваха партита, където се забавляваха като рок звезди. Нищо не беше по-страхотно от стила на Мадисън авеню в Ню Йорк. Но тази епоха отмина безвъзвратно.

Това коментира в материал в Business Insider Шейн Ачисън - главен изпълнителен директор на рекламната агенция POSSIBLE от САЩ. Ето как вижда тя промяната в днешно време. 

Ако работите в рекламния бранш, всяка година имате график, изпълнен с конференции, срещи и шумни веселби. Едно от най-страхотните неща, които може да ви се случат, е да посетите международния рекламен фестивал в Кан, Франция 

Всяка година обаче тези събития изглеждат все по-несвързани с останалата част от света. Те са бляскави, но извън техния малък балон, никой не им обръща много внимание. Попитайте някой кой е спечелил дори едно Гран при от Кан тази година. Ако той не работи в рекламния бранш, трудно ще ви отговори. Какво се случи с професията? Настъпиха много промени, и не задължително са нещо лошо. 

Рекламните хора станаха по-технологични, по-ориентирани към данните и екраните. По-научно ориентирани. Ако влезете в офиса на някоя рекламна агенция сега е много по-вероятно да откриете, че някой от екипа й е завършил докторантура по статистика или е .NET програмист. Криейтив директорите прекарват толкова време, разглеждайки електронни таблици, колкото гледайки цветови палитри. 

Рекламата днес не се състои вече само в това да правиш нещо творческо. Тя е да правиш нещо работещо. Ако искаш да знаеш кое работи, ти трябват хора, които могат да пишат код и да плуват в купища данни. 

Освен това, рекламистите са по-малко уверени в себе си. В ретро филмите на Холивуд те са винаги образи, изпълнени със самоувереност. И защо не? Преди, да се прави една 30-секундна ТВ реклама си беше лесно. Днес обаче те имат задачата да достигнат 21-годишния младеж, който прекарва повечето от времето си пред екрана на някакво устройство и в Snapchat и Tumblr. И да го накарат първо да "хареса" нещо, после да купува. 

В същото време данните ни научиха, че не сме винаги прави. В рекламното минало рекламистът нямаше идея дали неговата рекламна идея не струва или е великолепна. Той можеше да си позволи да се заблуждава, че е направил нещо гениално, и нямаше как да се докаже, че рекламата му не работи за продажби и имидж, следователно няма смисъл от нея. Сега много бързо разбираме дали кампанията ни не работи. Това смири рекламния човек. 

Направи го по-заинтересован да работи по неща, които действително променят нещо. Ако разгледате хубаво победителите от Кан през тази година, ще попаднете на категорията "Маркетинг с кауза". Зад нея стоят проекти, в които дадени марки са си партнирали с организации, с цел да се направи положителна промяна в света. Използана е рекламата като инструмент, за да се свържат с каузата повече хора. Това прави рекламистите по-добри от обществена гледна точка, унищожава представата за тях като за наемници с цел да промотират даден продукт, манипулатори на публиката. 

Не на последно място, като че ли рекламистите не пият толкова. Сериозно. Или поне вече не и в работно време. Някои хора изградиха голям бизнес с разбирането, че човек може да бъде изключително кретивен като изпие няколко коктейла с алкохол преди обяд. Убедиха доста клиенти в това. Но ако имаш един учен в рекламната ти агенция, който борави с големи обеми от данни, и имаш анализ на трафика към уесайтове на клиенти, който показва спад, бързо-бързо отрезвяваш. Не можеш да си позволиш забавяне на реакциите. Естествено, рекламните хора още умеят да се забавляват лудо и като безотговорни тийнейджъри - в това отношение те не са се променили, но времевата рамка от 9 до 17 ч. вече сякаш е запазена за трезвениците. 

Какво ще кажете?

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ