"Сега можем": Байдън препоръча на Нетаняху споразумение за спиране на войната в Газа

ЕС

Президентът на САЩ Джо Байдън по време на телефонен разговор с израелския премиер Бенямин Нетаняху го призова да сключи споразумение с Хамас за освобождаване на заложници и прекратяване на огъня в ивицата Газа, съобщава информационният портал Axios.

Според източници на Axios разговорът между Байдън и Нетаняху се състоял, след като израелският кабинет одобри споразумението за прекратяване на огъня в Ливан и засегна сделката с Хамас и освобождаването на заложници. "Сега имаме възможност. Нека освободим заложниците", казал Байдън, цитиран от източници на портала Axios. Според тях израелският премиер е реагирал положително, като е заявил, че иска да опита да освободи заложниците.

Според израелски министър, Нетаняху е заинтересован да постигне освобождаването на заложниците, но по такъв начин, че тази сделка да не го задължава да се съгласи с прекратяване на войната и пълно изтегляне на израелските войски от Газа. "Първо трябваше да приключи войната в Ливан. Сега Хамас е в по-слаба позиция, защото Хизбула се оттегли от войната", казва премиерът на Израел. Израелски и американски служители по-рано предполагаха, че прекратяването на огъня в Ливан би увеличило шансовете за сделка с Хамас.

Както беше съобщено по-рано, израелската армия и ливанското шиитско движение Хизбула се договориха за прекратяване на огъня и военните действия бяха прекратени на 27 ноември. По-късно Хамас заяви, че е готов за споразумение за Газа, но то трябва да включва прекратяване на войната и пълно изтегляне на израелските войски от анклава.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
BYD SEALION 5 DM-i: Над 1000 км пробег и технологии, които обикновено струват повече
Звездите за бизнеса от 3 до 9 август: Време за преосмисляне на целите
Еврокомисията започва мащабна кампания за наемане на експерти за Службата по изкуствен интелект
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
Как да дадете обратна връзка на шефа, без да рискувате работното си място
Alibaba срещу Anthropic: китайският AI модел Qwen претендира за пробив в автономната работа
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения