Бил Гейтс сравни опасенията от изкуствения интелект със страха от калкулатора

Бил Гейтс сравни опасенията от изкуствения интелект със страха от калкулатора

Бил Гейтс сравни опасенията от изкуствения интелект със страха от калкулатора

Изкуственият интелект има недостатъци, които потенциално могат да застрашат човечеството, но до голяма степен опасенията напомнят за времената, когато призоваваха да се забрани калкулатора, смята американският милиардер и съосновател на Microsoft Бил Гейтс

„Бъдещето на изкуствения интелект не е толкова мрачно, колкото си мислят някои, но със сигурност не е толкова светло. Рисковете са реални, въпреки че съм оптимист, защото вярвам, че могат да бъдат управлявани“, пише той в личния си блог GatesNotes.

Според Гейтс критиците на изкуствения интелект се опасяват, че това ще попречи на учениците да работят самостоятелно върху есета, реферати и други задачи. „Учителите ще трябва да признаят, че технологията на изкуствения интерект е друг инструмент, до който учениците имат достъп. По същия начин, по който някога учехме учениците как правилно да търсят в Google, учителите трябва да разработят ясни уроци за това как ботът ChatGPT може да помогне в обучението“, заявява милиардерът. Предприемачът смята, че тези опасения са подобни на ситуацията през 70-те години на миналия век, когато „ призоваха за забрана на калкулатора“.

„Спомням си, когато за първи път се появиха електронните калкулатори, някои учители по математика се страхуваха, че учениците ще спрат да се справят сами с основите на аритметиката“, споделя той.  Гейтс признава вероятността изкуственият интелект да замени някои от работните места и служителите да се нуждаят от допълнителна подкрепа и преквалификация по специалността си.  „Тази роля за преквалификация е работа на правителствата и бизнеса и те трябва да управляват добре прехода, така че служителите да не бъдат отхвърлени“, добави той. 

В същото време Гейтс увери, че не вижда същите рискове в изкуствения интелект като по време на индустриалната революция, когато много хора се се втурнали към фабриките и предприятията. „Но въздействието на изкуствения интелект ще бъде толкова значимо, колкото и появата на компютъра. Текстообработващите приложения не премахнаха работата в офиса, а я промениха завинаги“, заключва милиардерът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ