Бивш премиер и над 30 активисти обвиниха Британския музей в тайна сделка за връщане на ценни скулптори в Гърция

Бивш премиер и над 30 активисти обвиниха Британския музей в тайна сделка за връщане на ценни скулптори в Гърция

Бившият премиер Лиз Тръс, историкът Дейвид Старки и уелският политик Джон Редууд са сред 34-мата подписали писмо, в което се твърди, че Британският музей е част от „тайна“ кампания за връщане на мраморите от Партенона в Гърция, съобщава в. The Guardian.

Скулпторите са известни още като мраморите от Елгин. Това е колекция от класически гръцки скулптури, предимно от Партенона в Атина, които са пренесени в Британския музей в началото на  XIX в. от Томас Брус, седми граф на Елгин. Тези мрамори са обект на продължаващ спор между Гърция и Великобритания, като Гърция настоява за връщането им. Мраморите са от различни части на Партенона. 

Писмото, видяно от Sky News , е било изпратено до Киър Стармър, министъра на културата Лиса Нанди и попечителите на Британския музей. В него се призовава за прекратяване на всякакви преговори за връщане на Мраморите от Елгин, или това ще доведе до съдебни оспорвания. В писмото активистите наричат ​​това, което твърдят, „тайни преговори“, позовавайки се на „ускоряваща се кампания за премахване на Мраморите от Елгин от Британския музей“.

Миналата година, два месеца след изборната победа на лейбъристите, Йоргос Герапетритис, гръцкият външен министър, заяви пред The Guardian, че според него сделката е „относително близо“. Преговорите между Атина и Британския музей започнаха през 2021 г. По-рано беше съобщено, че всяко евентуално споразумение може да бъде подкрепено от културно партньорство между двете страни, като скулптурите ще бъдат върнати в Атина и ще бъдат обединени отново с други произведения, в замяна на известни произведения на изкуството, които биха могли да заемат централно място в постоянни изложби в Лондон.

В отговор на съобщенията за писмото на Great British Pac, Дан Хикс, професор по съвременна археология в Оксфордския университет, заяви: „Обвинението в тайна кампания изглежда е насочено към публично назначени попечители, докато в действителност структурата, финансирането и идентичността на групата с писмото са непрозрачни и обезпокоителни.“  „Може би подписалите биха могли да обяснят коя и какво точно представлява тази група и кой плаща за нея. Това писмо е отчаяно упражнение за всяване на паника и сплашване, разработено от неопределени политически играчи“, добави той.

„Дискусиите с Гърция относно партньорството с Партенона продължават и са конструктивни“, заяви говорител на Британския музей. „Вярваме, че този вид дългосрочно партньорство би постигнало правилния баланс между споделянето на най-великите ни експонати с публиката по целия свят и запазването на целостта на невероятната колекция, която съхраняваме в музея“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Франция оправда блогърите, които твърдяха, че Бриджит Макрон е мъж със сменен пол
Джейми Даймън с остро послание към Европа: Вие губите!
Британска суперяхта за 80 млн. паунда изгоря за 5 часа в елитния френски курорт Сен Тропе
Производителят на медицинските роботи da Vinci открива завод за 42 млрд. евро в Първомай
Неизвестно за известните: The Doors дават името, а Ерик Клептън е първият клиент на най-музикалното кафене в света
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли
Шефът на Nvidia Дженсън Хуан изравни Уорън Бъфет по богатство