БРИКС приема още шест държави за нови членове през 2024 г

БРИКС приема още шест държави за нови членове през 2024 г

Аржентина, Египет, Иран, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Етиопия ще станат пълноправни членове на БРИКС от 1 януари 2024 г., а за следващата среща на върха на обединението ще бъде изготвен нов списък с възможните ѝ партньори. Тези решения са фиксирани в окончателната Йоханесбургска декларация на блока, който сега включва Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.

„Решихме да поканим Аржентинската република, Арабската република, Египет, Федералната демократична република Етиопия, Ислямската република Иран, Кралство Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства да станат пълноправни членове на БРИКС от 1 януари, 2024 г.“, се казва в окончателния документ.

Освен това министрите на външните работи на страните от БРИКС бяха инструктирани да продължат разработването на модел на страни партньори на асоциацията и „списък на перспективни страни партньори“. Доклад по тази тема трябва да бъде представен на следващата среща на върха, която ще се проведе през 2024 г. в Казан.

Лидерите на страните членки на БРИКС освен това призоваха за по-активно използване на националните валути във финансови транзакции, се казва в заключителната декларация. „Отбелязваме значението на насърчаването на използването на национални валути в международната търговия и финансови транзакции между членовете на БРИКС, както и с търговски партньори“, пише в документа.

Лидерите на страните от БРИКС инструктираха министрите на финансите и ръководителите на централните банки на своите страни да работят по този въпрос и да представят развитието за следващата среща на върха.

Групата БРИКС навлезе в нова ера. Това заяви президентът на Южна Африка Сирил Рамапоса на брифинг за резултатите от XV среща на върха на асоциацията. „Асоциацията БРИКС отвори нова глава в своята история“, каза Рамапоса във връзка с решението за приемане на шест държави в асоциацията от 1 януари 2024 г. "БРИКС е разнообразна група от държави", каза президентът на Южна Африка. "Това е равноправно партньорство на държави, които имат различни възгледи, но имат обща визия за по-справедлив свят. Като пет страни от БРИКС, ние постигнахме съгласие относно насоките, стандартите, критериите и процедурите за процеса на разширяване на БРИКС, който се обсъжда от доста време насам. Имаме консенсус относно първата фаза на този процес на разширяване и следващи фази ще последват", каза Рампоса. Той подчерта, че БРИКС оценява интереса на други страни за изграждане на партньорства с асоциацията. „Ние инструктирахме нашите външни министри да продължат да развиват модела на страните партньори от БРИКС и списъка на потенциалните страни партньори и да представят доклад за следващата среща на върха“, добави президентът на Южна Африка.

Според него лидерите на БРИКС виждат интерес страните да използват техните валути в международната търговия. „Отбелязахме, че има глобален импулс към използването на местни валути, алтернативни финансови механизми и алтернативни платежни системи", отбеляза Рамапоса. Междувремено китайският лидер Си Дзинпин заяви, че е необходимо да се увеличи ролята на развиващите се страни в глобалното управление. Китай ще създаде глобален фонд за развитие на стойност в обем 10 милиарда долара, каза китайският президент Си Дзинпин на пресконференцията след 15-ата среща на върха на БРИКС. „Бяха предприети редица мерки в областта на сътрудничеството в полза на развитието. Китай предостави голям брой ресурси за целите на развитието. Китайските финансови институции скоро ще създадат специален фонд на стойност 10 милиарда долара за устойчиво развитие“, поясни китайският президент.

Държавите трябва да развиват сътрудничество, тъй като съществува риск от започване на ядрена война, заяви от своя страна бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва. „Страните трябва да развиват сътрудничеството, демокрацията на много места е застрашена поради действията на екстремистки групи, има риск от ядрена война“, каза бразилският президент.

Индия направи развитието на отношенията с африканските страни свой приоритет, страната е един от водещите партньори на африканските страни. Това каза индийският премиер Нарендра Моди на пресконференция след 15-ата среща на върха на БРИКС.  "Индия дава приоритет на отношенията с африканските страни. Открихме 16 нови индийски посолства и дипломатически мисии в Африка. Днес Индия е най-големият търговски партньор на Африка и петият инвестиционен партньор", каза Моди.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ