Британският вътрешен министър одобри екстрадицията на Джулиан Асанж в САЩ

Британският вътрешен министър одобри екстрадицията на Джулиан Асанж в САЩ

Британският вътрешен министър одобри екстрадицията на Джулиан Асанж в САЩ

Британският вътрешен министър Прити Пател подписа заповед за екстрадицията на основателя на WikiLeaks Джулиан Асандж в Съединените щати, предаде Ройтерс.

Асандж е издирван от властите в САЩ по 18 обвинения, включително за шпионаж, свързани с публикуването от Wikileaks на огромно количество поверителни военни и дипломатически документи. Поддръжниците на австралиеца казват, че той е преследван от Вашингтон заради разкриването на престъпления на САЩ при войните в Афганистан и Ирак. Ако Асандж бъде признат за виновен, той може да бъде осъден на 175 години затвор. 

„В този случай съдилищата на Обединеното кралство не са установили, че екстрадицията на Асандж не би била несправедлива и не би представлявала злоупотреба“, се казва в изявление на Министерството на вътрешните работи

„Нито пък са установили, че екстрадицията би била несъвместима с неговите човешки права, включително правото му на справедлив съдебен процес и на свобода на изразяване, и че докато е в САЩ той ще бъде третиран по подходящ начин, включително по отношение на здравето му“, се посочва още в изявлението.

Първоначално британски съдия постанови, че Асандж не трябва да бъде депортиран, като заяви, че психичното му състояние е такова, че той ще бъде изложен на риск от самоубийство, ако бъде осъден и държан в затвор с максимална сигурност.

Това решение обаче бе отхвърлено след обжалване, след като Съединените щати дадоха пакет от гаранции за здравето на Асандж, включително обещанието, че той може да бъде прехвърлен в Австралия, за да изтърпи всяка присъда.

Решението на Пател не слага окончателен край на съдебната битка на Асандж, която продължава повече от десетилетие и може да продължи още няколко месеца месеци.

Асандж може да обжалва решението пред Върховния съд в Лондон в рамките на 14-дневен срок. Ако обаче жалбата му бъде отхвърлена, той трябва да бъде екстрадиран в рамките на 28 дни.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ