Данък "чуждестранен студент" за университетите в Обединеното кралство

Университетите в Обединеното кралство са изправени пред данък върху чуждестранните студенти съгласно новите имиграционни правила. Така наречената "Бяла книга", представена от премиера Киър Стармър, предлага завършилите в страната чуждестранни студенти да се завърнат в родните си страни до 18 месеца, освен ако не си намерят квалифицирана работа, предава кореспондентът на БНР в Лондон.
Усилията за ограничаване на миграцията се отнася до много сфери, но те засягат по доста особен начин образованието. Освен ако не си намерят квалифицирана работа на Острова, завършилите чуждестранни студенти ще могат да останат само 18 месеца.
"Бялата книга" за имиграцията предлага въвеждането на такса от 6% върху чуждестранните студенти. Таксата ще бъде наложена на университетите въз основа на всяка такса за обучение, платена от чуждестранни студенти, и е първата по рода си.
Очаква се таксата да струва на университетите около 600 милиона британски лири, според първоначалните оценки на Universities UK - организация, която представлява повече от 140 университета.
Ръководителите на университетите предупредиха, че мярката ще "застраши" финансовата устойчивост на индустрията, тъй като приходите от чуждестранни студенти субсидират скъпи курсове за местни студенти, като медицина и стоматология.
Правителството заяви, че средствата, събрани от таксата, ще бъдат реинвестирани в системата на висшето образование, за да се подкрепят и насърчават британските студенти да учат в университети, като част от по-широкия стремеж на правителството за повишаване на квалификацията на местната работна сила и запълване на празнините, което в момента става чрез имиграцията.
Предварителен анализ показва, че търсенето на студентски визи в Обединеното кралство може да спадне със 7000 основни кандидати годишно в резултат на политиката. Очаква се таксата също така да намали броя на кандидатите за визи за висшисти с 12 000 всяка година.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.