ЕК започна разследване срещу социалната мрежа X, заплашват я глоба или блокиране

ЕК започна разследване срещу социалната мрежа X, заплашват я глоба или блокиране

Европейската комисия започна официално разследване срещу социалната мрежа X (бивша Twitter) по обвинения в нарушаване на европейските стандарти за премахване на незаконно съдържание, прозрачност и борба с дезинформацията. Това съобщи еврокомисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон в социалната мрежа X.

„Днес стартирахме официални процедури за отстраняване на нарушения срещу X. Подозренията са за нарушения на задължения за премахване на незаконно съдържание и дезинформация, нарушения на задължения за прозрачност, дизайн на потребителски интерфейс, който подвежда потребителите“, написа Бретон.

Това е първото разследване по Закона за европейските цифрови услуги, който по-специално регулира съдържанието на месинджърите и социалните мрежи. Според неговите стандарти X може да получи глоба до 6% от всичките си постъплеия, а ако откаже да се съобрази с изискванията на Европейската комисия, може да бъде блокиран в страните от ЕС.

В средата на октомври Европейската комисия изпрати писмо до собственика на X Илон Мъск и ръководството на компанията със списък на нарушенията, в които компанията е заподозряна. В края на октомври тя получи отговор, който веднага бе потвърден от еврокомисар Бретон. Фактът, че Европейската комисия започна официално разследване, означава, че отговорът на ЕК се счита за незадоволителен.

Тогава Европейската комисия изпрати подобни писма до американската корпорация Meta и китайската компания TikTok. Те изразиха пълната си готовност за сътрудничество с Европейската комисия.

Според съобщения в медиите основните оплаквания на Европейската комисия срещу всички социални мрежи са били свързани с разпространението на информация от палестински източници за атаката на радикалното движение Хамас срещу Израел.

Преди това Мъск вече беше заплашен със забрана на X в ЕС от Вера Юрова, заместник-ръководител на Европейската комисия по европейските ценности и прозрачност, обвинявайки социалната мрежа в разпространение на информация, която Европейската комисия счита за дезинформация. През август в Европейския съюз влезе в сила така нареченият Закон за цифровите услуги на ЕС, който задължава операторите на социалните мрежи да изтриват информация, ако тя бъде счетена за невярна от т.нар. проверители на факти /фактчекъри/.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ