Euractiv: ЕС ще обсъжда „мирната мисия“ на Орбан в Москва, Киев и Пекин
На 10 юли посланиците на ЕС ще обсъдят резултатите от „мирната мисия“ на Унгария и нейната роля като председател на ЕС, съобщава порталът Euractiv, позовавайки се на свои източници.
На 1 юли започна шестмесечният период на председателството на Будапеща и в рамките на една седмица унгарският премиер Виктор Орбан направи три пътувания в рамките на своята „мироопазваща мисия“ – до Киев, Москва и Пекин.
По време на срещата страните от ЕС ще искат повече яснота относно посещенията, като някои ще обсъдят варианти за ограничаване на това, което според тях е "разрушителното поведение" на Будапеща. Въпросът за председателството на Унгария беше повдигнат по искане на Полша. „В столиците нараства загрижеността относно самоназначилата се роля на Орбан в така наречената мироопазваща мисия; трябва да е ясно, че той представлява само собствената си страна“, каза дипломат от ЕС.
Друг дипломат казва, че Будапеща прокарва своите интереси в тази мисия. Няколко от събеседниците на портала отбелязаха, че Унгария съзнателно е създала неяснота около посещенията, например като е използвала логото на председателството в репортажите за тях.
Орбан посети Киев на 2 юли, Москва на 5 и Пекин на 8 юли. Той проведе срещи с президентите Владимир Зеленски и Владимир Путин и китайския президент Си Дзинпин. След посещението си в Китай Орбан обяви посещение в САЩ.
Министър-председателят каза, че по време на пътуванията си в Украйна и Русия е попитал държавните глави дали е възможно да се споразумеят за възможността за прекратяване на огъня, „което би ускорило мирните преговори“. Според Орбан и Москва, и Киев са му казали едно и също нещо: временно примирие би било в интерес на врага, тъй като „той ще може да възстанови и да се подготви за продължаване на войната“. Сега страните „мислят обратното“– че трябва „първо да сключат мирно споразумение, а след това да свалят оръжията“, отбелязва политикът.
Си Дзинпин каза след разговори с Орбан, че големите сили трябва да покажат "положителна, а не отрицателна енергия", за да постигнат ранно прекратяване на огъня в конфликта. След разговор с Орбан Путин припомнистарите условия, поставени от Русия през юни за преговори с Украйна.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.