Европа може да се нуждае от 720 млрд. долара разходи за отбрана
Ключови европейски държави може да се наложи да удвоят разходите си за отбрана, за да отговорят на предизвикателството на руската агресия в Украйна, както и на възможността за по-малка подкрепа от САЩ при президентството на Доналд Тръмп, според доклад на Bloomberg Intelligence.
15-те най-големи европейски членове на НАТО може да се наложи да увеличат военните инвестиции с цели 340 милиарда долара годишно до 720 милиарда долара, пишат анализатори от BI, водени от Джордж Фъргюсън.
По време на кампанията си Тръмп каза, че ще ограничи отношенията на САЩ в областта на сигурността с Европа, а по време на срещата на върха на НАТО през първия му мандат Тръмп заплаши да напусне военния съюз, ако съюзниците не увеличат разходите за отбрана, припомня Bloomberg.
„Руската агресия вече стимулира увеличаването на разходите за отбрана в Европа“, пише Фъргюсън. „Въпреки това може да са необходими повече, за да се подкрепи Украйна, за противопоставяне на широко агресивната регионална позиция на Москва и за отговор на задълбочаващата се стратегическа конкуренция с Китай.“
Докладът идва, след като бившият председател на Европейската централна банка Марио Драги предупреди за „бавна агония“ в Европейския съюз, ако страните членки не успеят да действат бързо, за да повишат производителността на региона с допълнителни инвестиции. Той каза, че Европа ще трябва да разшири индустриалния си капацитет в отбраната, за да гарантира, че основните ценности на региона няма да изчезнат.
Компаниите, които вероятно ще се възползват от увеличените разходи, включват Leonardo SpA, Airbus SE, BAE Systems Plc и Rolls Royce Holdings Plc, пишат анализаторите.
След десетилетия на недостатъчно инвестиране след края на Студената война, превъоръжаването в този мащаб може да отнеме на континента повече от 10 години, като списъците с поръчки на изпълнителите нарастват, а веригите за доставки в космическата индустрия и отбраната вече са разтегнати.
Но по-малката отбранителна индустриална база в региона вероятно няма да може да достави всичко необходимо в близко до средносрочен план.
„Европейците може да трябва да преосмислят някои от своите приоритети в разходите, тъй като голяма част от бюджетите им вече са поставени под въпрос, но размерът на заплахата е такъв, че те не могат да я пренебрегнат“, каза Фъргюсън в интервю.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.