Европа обзета от страхове след номинацията на Ванс за вице при президенство на Тръмп
Европейските политици и дипломати вече се бяха подготвили за различни подходи в отношенията си със САЩ в случай на второ президентство на Доналд Тръмп. Сега, след като републиканският кандидат избра сенатора от Охайо Джей Ди Ванс за свой кандидат, тези различни подходи изглеждат още по-ярки по отношение на перспективите за войната в Украйна, сигурността и търговията, съобщава BBC.
Ярък критик на американската помощ за Украйна, Ванс каза на тазгодишната Мюнхенска конференция по сигурността, че Европа трябва да се събуди, и че САЩ трябва да „насочат“ фокуса си към Източна Азия. „Заради американското защита в сигурността, в крайна сметка европейската сигурност атрофира“, каза той.
Нилс Шмид, високопоставен член на парламента от партията на германския канцлер Олаф Шолц, каза пред BBC, че е убеден, че републиканското президентство ще продължи да бъде в рамките на НАТО, дори ако Джей Ди Ванс изглежда като "повече изолационист", а Доналд Тръмп остане все така "непредсказуем". Той обаче предупреди за нов кръг от "търговски войни" със САЩ при второто президентство на Тръмп.
Дипломат от ЕС каза, че след четири години управление на Доналд Тръмп никой не е бил наивен.„Ние разбираме какво означава, ако Тръмп се върне като президент за втори мандат, независимо кой е неговият вицепремиер“, заявява източникът. Представяйки ЕС като платноходка, която се готви за буря, дипломатът, който предпочита да не бъде назован, добави, че каквото и да бъдат отношенията, те в крайна сметка ще са трудни. САЩ са най-големият съюзник на Украйна и президентът Володимир Зеленски каза тази седмица: „Не ме е страх той да стане президент, ние ще работим заедно“. Той също така каза, че вярва, че повечето от Републиканската партия подкрепят Украйна и нейния народ.
Най-големият поддръжник на тандема Тръмп-Ванс в Европейския съюз е унгарският премер Виктор Орбан, който наскоро се завърна от посещение при републиканския кандидат, след като посети Зеленски и президента Путин, с когото поддържа близки връзки.
В писмо до лидерите на ЕС Орбан каза, че един победил Доналд Тръмп дори няма да чака да встъпи в длъжност като президент, преди да поиска мирни преговори.
Всичко това ще натрупа допълнителен натиск върху Германия, най-голямата икономика в Европа, да се „засили“ нейната роля като основен играч в гарантирането на европейската сигурност.
След високо възхваляваната му реч „повратна точка“ в отговор на нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., Олаф Шолц често беше обвиняван в колебание относно доставката на оръжие на Киев. Но неговите съюзници винаги са склонни да посочват, че Германия е на второ място след САЩ по отношение на военната помощ за Киев, докато тя – за първи път от края на Студената война – е постигнала целта от 2% от БВП за разходи за отбрана, макар и чрез краткосрочно бюджетиране.
Но наблюдателите далеч не са убедени, че задкулисните европейски подготовки за нова игра са сериозни или достатъчни. Малко са лидерите с политическо влияние или склонност да защитават бъдещата архитектура на сигурността на един тромав европейски континент.
Канцлерът Шолц има занижен стил и ясна съпротива срещу поемането на водеща роля в по-смели външнополитически позиции, а и не е ясно дали ще остане на поста след изборите. Френският президент Еманюел Макрон се превърна в силно отслабена фигура след свикването на парламентарни избори, които поставиха страната му в състояние на политическа парализа.
Полският президент Анджей Дуда предупреди във вторник, че ако Украйна загуби битката си срещу Русия, „тогава потенциалната война на Русия със Запада ще бъде изключително неизбежна“.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.