Г-20: Различни мнения за Украйна, ликвидиране на недостига на храни, реформа в СТО

Г-20: Различни мнения за Украйна, ликвидиране на недостига на храни, реформа в СТО

Г-20: Различни мнения за Украйна, ликвидиране на недостига на храни, реформа в СТО

Лидерите на Г-20 се застъпват за мирно разрешаване на конфликти и се ангажират с укрепване на продоволствената сигурност за цялото човечество. Това се посочва в заключителната декларация на срещата на Г-20, която се провежда в Индия. Документът документира необходимостта от реформиране на Световната търговска организация (СТО) и посочва наличието на различни мнения по отношение на конфликта в Украйна.

За войната в Украйна

В документът е отбелязано, че „има различни гледни точки и оценки на ситуацията“. В същото време документът изброява „негативните последици от войната в Украйна по отношение на глобалната хранителна и енергийна сигурност, веригите за доставки, макрофинансовата стабилност, инфлацията и икономическия растеж“.„Усилията за мирно разрешаване на конфликти и управление на кризи, както и дипломацията и диалогът са от решаващо значение.“ „В съответствие с Устава на ООН всички държави трябва да се въздържат от заплахата и използването на сила за постигане на териториални придобивки , използването или заплахата от използване на ядрени оръжия“, се казва в декларацията. Но като цяло войната в Украйна раздели страните от Г-20, а срещата на върха в Индия обещава да бъде най-трудната в кариерата на германския канцлер Олаф Шолц. Това пише колумнистът на вестник Bild Ангелика Хелеман.Тя отбелязва, че участниците в срещата са се съгласили на съвместно изявление, което „до голяма степен не отговаря на очакванията на Запада“. „Това е най-трудната за Шолц среща на върха до момента“, се казва в нейния материал. Хелеман припомни, че преди година на срещата на върха в Бали „западните демокрации успяха да изолират руския външен министър Сергей Лавров“, а темата за Украйна беше централна. В заключителната декларация от срещата на върха на Г-20 в Индия се посочва, че сред членовете на Г-20 има разлика във възгледите и оценките за ситуацията в Украйна

За продоволствената сигурност

Страните от Г-20 се ангажират да „укрепват световната продоволствена сигурност“ и да осигурят прехрана за всеки. Лидерите на Г-20 „високо оценяват“ усилията на Турция по олганизацията на зърнената сделка и призовават за нейното „пълно, навременно и ефективно прилагане, за да се осигурят незабавни и безпрепятствени доставки на зърно, храни и торове от Руската федерация и Украйна“.

Подчертава се „важността на укрепването на достъпа и ефективното използване на торове и земеделски ресурси, включително укрепване на местното производство“.

„Ние се ангажираме да насърчаваме открита, справедлива, предвидима и основана на правила търговия със селскостопански стоки, храни и торове, без да въвеждаме забрани или ограничения за износ и да намаляваме изкривяванията на пазара.“

За реформата на Световната търговска организация /СТО/

Потвърдена е отново „необходимостта от реформиране на СТО, за да бъдат подобрени всички нейни функции“ чрез процес, включващ всички членове на организацията, запазва се и ангажираността с провеждането на дискусии „с цел създаване на напълно функционираща система за разрешаване на спорове, която да е достъпна за всички членове до 2024 г.“

За членството на Африканския съюз в Г-20

„Ние приветстваме Африканския съюз като постоянен член на Г-20 и твърдо вярваме, че включването му в Г-20 ще даде значителен принос за решаването на глобалните предизвикателства на нашето време", се казва в текста. „Африка играе важна роля в световната икономика. Ние сме решени да засилим връзките си с Африканския съюз и да го подкрепяме в постигането на неговите стремежи съгласно Програмата до 2063 г."

За многополюсния свят

„На различни форуми се говореше за необходимостта да се вдъхне нов живот на системата на мултилатерализма, за да се отговори на глобалните предизвикателства на 21-ви век, за да се направи глобалното управление по-представително, ефективно, прозрачно и отговорно.В тази връзка е необходими за съживяване на системата за мултилатерализъм и нейното приобщаване, необходими са реформи, насочени към изпълнение на Програмата до 2030 г.“ „Ще продължим да интегрираме развиващите се страни в дейностите на Г-20 и приветстваме инициативите на участниците в Г-20 в това отношение.“ Необходимо е „по-голямо представителство и повишена роля на развиващите се страни в процеса на вземане на решения в глобалните международни икономически и финансови институции“, което ще помогне да се повиши нивото на доверие в такива структури и да направи работата им по-ефективна.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ