Германски пенсионери намират евтино убежище в антимигрантската Унгария на Орбан
Андре Иван и съпругата му се преместват в село в Унгария от Източна Германия преди няколко месеца, оплаквайки се от високите данъци и усещането, че имиграцията ги е превърнала във „второкласни граждани“.
55-годишният Иван купува парцел през 1998 г. в Шолошгьорок край езерото Балатон - някога любимо място за срещи на източните и западните германци по времето на комунизма - с неясни планове да се пенсионира там. Неотдавнашните политически и социални промени в Германия обаче ускоряват преместването му, казва той, цитиран от Ройтерс.
През последните години хиляди германци, предимно пенсионери, се заселиха в Унгария, привлечени от евтините жилища и ниските разходи за живот. Но има и друга привлекателна сила за някои от тях, казват самите емигранти и политически анализатори - твърдата антиимиграционна реторика на десния премиер Виктор Орбан, широко споделяна в групите в социалните медии, посветени на емиграцията.
„С политиките, които се провеждаха... с инвазията на бежанците на Ангела Меркел през 2015 г., можеше да се види, че ситуацията става все по-лоша и по-лоша с всяка изминала година“, казва Иван, който работи като строителен майстор.През последните години хиляди германци, предимно пенсионери, се заселиха в Унгария, привлечени от евтините жилища и ниските разходи за живот. Но има и друга привлекателна сила за някои от тях, казват самите емигранти и политически анализатори - твърдата антиимиграционна реторика на десния премиер Виктор Орбан, широко споделяна в групите в социалните медии, посветени на емиграцията.
„С политиките, които се провеждаха... с инвазията на бежанците на Ангела Меркел през 2015 г., можеше да се види, че ситуацията става все по-лоша и по-лоша с всяка изминала година“, казва Иван, който работи като строителен майстор.
Германското правителство заяви, че мигрантите са жизненоважни за работната сила и икономиката, въпреки че обеща да предприеме по-строги мерки спрямо незаконно пристигащите. През 2022 г. в Унгария са живели около 22 100 германци. Броят на пристигащите е достигнал своя връх през 2021 г., когато са дошли 4036 души, според официалните данни на Унгария. Около половината от тях са на възраст над 60 години.
„За тях Унгария е сигурна страна“, казва Моника Варади, социолог в унгарския Център за икономически и регионални изследвания HUN-REN, която е изследвала новопристигналите. „Те могат да живеят тук сравнително евтино, да си намерят жилище и (казват), че няма мигранти... Те възприемат ситуацията в Германия като криза.“
Пристигащите в Унгария са по-малко от стотиците хиляди унгарци, които са заминали в обратната посока, за да учат или работят в икономическия двигател на Европа, а като цяло не се наблюдава увеличение на емиграцията от Германия.
Няма доказателства, че Унгария е по-безопасна от Германия: равнището на престъпността е сравнимо, а социологическите проучвания показват, че Унгария, която далеч не е по-щастливо място, споделя с Германия едно от най-ниските нива на удовлетвореност от живота в Европа.
По-възрастните хора често се преместват в по-топли места, където пенсиите им стигат по-дълго.
Но специфичният имидж на Унгария, поддържан от нейното правителство и широко отразяван в крайно десните медии в Европа, като противодействие на предполагаемия проимиграционен либерализъм на западноевропейците, може да бъде допълнителна притегателна сила, казва антропологът Кристоф Шомбати от Хумболтовия университет в Берлин.
Проправителствените медии отбелязват пристигането на германски емигранти като доказателство за успеха на Унгария, добавя той. „Съществува гама от сили, които привличат хората към Унгария или ги отблъскват от Германия, и сред тези сили хората споменават, че не харесват имиграционната политика в Германия“, каза той. Пандемията, войната и икономическите сътресения са засилили чувството за несигурност у хората, което подхранва желанието им да избягат в името на въображаемата сигурност, добави Николас Леле от германския антирасистки тинк-танк Фондация „Антонио Амадеу“.
Юрген Вихерт от планинския Ерцебирге в източна Германия се премести в Унгария през август в малко градче на езерото Балатон. Той искаше да остане достатъчно близо до Германия, за да стигне до нея с кола. Вихерт симпатизира на консервативната политика на Орбан и приветства победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ. „Гледам много критично на събитията в Германия. Вярвам, че много хора все още се справят твърде добре. И едва когато икономиката потъне още повече, когато средната класа отново се влоши, тогава може би ще има преосмисляне и тогава може също да бъде промяна, както е сега в Америка."
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.